Klar för rivalen: Ny stjärnsignering för Team Aker Dählie

av Maja Eriksson • 10.05.2025
31-åriga norrmannen lämnade nyligen Team Ragde Charge. Nu står det klart att hans nya team är Team Aker Dählie.

31-åriga norrmannen lämnade nyligen Team Ragde Charge. Nu står det klart att hans nya team är Team Aker Dählie.

Team Aker Dählie har satt igång truppbygget till nästa års upplaga av Ski Classics. Under fredagseftermiddagen stod det klart att man värvar in Kasper Stadaas från Team Ragde Charge.

– Vi är oerhört stolta över att få Kasper Stadaas till Team Aker Dählie! Med en imponerande meritlista och status som en av de mest framgångsrika åkarna i Ski Classics. Förutom prestationer i världsklass tar Kasper också med sig värdefull erfarenhet och energi till laget, säger teamledningen i Aker Dæhlie i samband med presentationen.

Se också: Trotjänaren lämnar Lager 157 Ski Team

Invald i Hall of Fame

I vintras vann Kasper Stadaas ett lopp; Drei Zinnen Ski Marathon och totalt slutade han på en 13:e plats totalt. Förra säsongen hade han den gula tröjan fram tills det återstod två tävlingar och slutade till sist tvåa i totalen bakom Johan Hoel.

Efter förra säsongens framgångar blev han invald i Hall of Fame. Totalt har Stadaas åtta segrar i Ski Classics.

– Jag blev en legend, det gjorde jag. Så nu kan jag läsa alla medlemsartiklar på Langrenn.com livet ut. Det var målet, sa han skämtsamt till Langrenn.com efter förra säsongen.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • Stian Hoelgaard - den eviga tvåan avslutar nu karriären.
    1

    Den eviga tvåan – lägger av efter 13 säsonger i toppen

    by Ingeborg Scheve/Max Östlund
    01.04.2025
  • 1

    Briljant Stina Nilsson i Lofsdalen Epic

    by Noah Rådmark
    05.04.2025
  • Petter Northug diskad efter två gula kort i Marcialonga.
    1

    Petter Northug diskad i Marcialonga

    by Ingeborg Scheve/Max Östlund
    27.01.2025
  • 1

    Petas från VM: Nu ska han köra långlopp

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.01.2025
  • Jenny Larsson tog sin första seger på fyra år i Åsarna Ski Marathon.
    1

    Första segern för Larsson på fyra år

    by Max Östlund
    01.02.2025

Fler artiklar

  • Imponerade när SM i halvmaraton avgjordes

    Johannes Eklöf tävlar för Ski Team Göhlins i Ski Classics. Under helgen var han med i SM i halvmaraton och sprang i mål på en imponerande tid.
    av Maja Eriksson
    14.05.2025
  • Här är dom antagna till skidskyttegymnasierna

    av Pressmeddelande
    14.05.2025
  • Stjärnorna sågar nya tävlingsformatet: ”Hur mycket kan man ändra”

    av Maja Eriksson
    14.05.2025
  • Duon till Team Aker Dählie: ”Vi vill sätta vår prägel från start till mål”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    13.05.2025
  • – Känner mig oönskad, det gör ont!

    av Kjell-Erik Kristiansen
    13.05.2025