Ski Classics nya sprint skapar reaktioner: ”Mycket negativ”

av Maja Eriksson • 28.05.2025
Bedřichov Sprint är historiens första sprint i Ski Classics. Men det råder delade meningar kring den nya tävlingsformen.

Bedřichov Sprint är historiens första sprint i Ski Classics. Men det råder delade meningar kring den nya tävlingsformen.

Igår presenterade Ski Classics en nyhet inför kommande säsong. För första gången kommer en sprint vara med i Pro Touren, när Bedřichov Sprint tar plats i programmet.

Den 1,5 kilometer långa sprinten arrangeras på Bedřichovs skidstadion fredagen innan Jizerska50 som är ett av monumenten i Grand Classics. Tävlingen inleds med en prolog, där de 14 bästa går vidare till semifinal, uppdelade i två heat med sju åkare i varje. Därefter tar sig de tre bästa från varje heat vidare till finalen, tillsammans med den snabbaste tiden av övriga semifinalister. Där gör de sju finalisterna upp om segern i en final.

Men bland teamchefer och aktiva råder det delade meningar om den nya tävlingsformen.

Se också: Första sprinten i Ski Classics historia

Norska teamet inte nöjda

Magnar Dalen som är teamchef i Team Ragde Charge, tycker inte alls att det är positivt med det nya tävlingsformatet.

”Mycket negativ. Tävlingar i Ski Classics ska vara minimum 50 km. Punkt”, skriver han i ett sms till Langd.se.

Team Ragde Charge lägger inte någon vikt vid lagtävlingen och överväger att inte anmäla åkarna till den nya sprinttävlingen.

”Sprint… nej vi kommer inte anmäla åkare till dom tävlingarna. Marcialonga, Jizerska50, Vasaloppet och Birkebeinerrennet, de tävlingarna satsar vi på. Olika sorters tröjor samt lagtävlingen prioriteras inte”, skriver han vidare.

Svenska teamcheferna mer positiva

Gustaf Korsgren från Team Ramudden är mer positiv och hoppas att det ska bli en folkfest.

”Bra arrangerade event med mycket publik och bra inramning är positivt för längdskidåkningen och därav också Ski Classics. Denna sprint är ett bra event – därför är det positivt. Detta format någon annanstans, utan publik och sammanhang passar inte in”, menar han.

Teamchefen i Ski Team Göhlins, Simon Jonsson, tror likt Korsgren att det kan vara bra för sporten.

”Jag tycker att det är ett kul inslag i touren i övrigt. Förmodligen blir det andra namn som kan hävda sig, vilket är bra för sporten.”

”Garanterat vara hög klass”

Den tidigare landslagssprinten Anton Persson går in i sin andra säsong med Team Ramudden. Han ser positivt på det nya tävlingsformatet och tror att tävlingen kommer att hålla en hög klass.

– Det är ju en rolig tävling, många duktiga tidiga sprinters i Ski Classics. Kommer garanterat vara hög klass. Gissningsvis kommer nog folk inte prioritera det i träningen men skulle ändå säga att den är lika relevant som tex en ITT sett till kvaliteter för att vinna många av långloppen, säger han till Langd.se.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    24.02.2026
  • 1

    Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    by Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026
  • 1

    OS-segraren i mål efter 8 timmar

    by Kjell-Erik Kristiansen
    18.08.2026
  • 1

    Delade inte ut gåvor på hemmaplan

    by Kjell-Erik Kristiansen
    25.08.2026
  • 1

    Direkt från OS till Vasaloppet – vill ha revansch

    by Maja Eriksson
    24.02.2026

Fler artiklar

  • Trygg och kontrollerad utförskörning – så tar du dig an nedförsbackarna

    Att åka utför på rullskidor kräver teknik, mod och balans. Lär dig grunderna för att känna dig säkrare när det går utför.
    av Langd.se
    19.09.2026
  • Reseguide – Bad Gastein: där Ski Classics möter Belle Époque-charm

    av Leandro Lutz
    19.09.2026
  • Tour of Slovakia etapp 4: En dag utan berg

    av Kjell-Erik Kristiansen
    19.09.2026
  • Kagevi stärker greppet om klättrartröjan – Van Eetvelt vann kaotisk etapp

    av Kjell-Erik Kristiansen
    18.09.2026
  • Östersund får arrangera VM i skidskytte 2031

    av Maja Eriksson
    18.09.2026