Marcialonga Bodö: En unik tävling i den arktiska naturen

av Maja Eriksson • 02.06.2025
Efter Birkebeinerrennet fortsätter Ski Classics i den arktiska miljön i Bodö. Marcialonga Bodö är för andra gången med i Ski Classics Pro Tour. Bodö är en av de mest unika platserna för långlopp.

Efter Birkebeinerrennet fortsätter Ski Classics i den arktiska miljön i Bodö. Marcialonga Bodö är för andra gången med i Ski Classics Pro Tour. Bodö är en av de mest unika platserna för långlopp.

Först var Marcialonga Boö ett Challenger-event, innan det förra året för första gången var med i Pro Tour. Det etablerade sig då som en höjdpunkt i kalendern.

Nu i sin andra upplaga på Pro Tour-nivå kombinerar tävlingen stadsmiljön med den arktiska vildmarken och erbjuder en oslagbar upplevelse för både åkare och åskådare.

”I år var vi tvungna att flytta loppet till Valnesfjord utanför Bodö. Vi ser fram emot att introducera ett lopp som förenar urbana kvaliteter med det storslagna nordnorska landskapet i Ski Classics Pro Tour,” säger Jon Lauvland Pettersen, marknadsansvarig för Marcialonga Bodö, och tillägger:

”Tävlingscentrum är Rådhusparken i centrala Bodö. Det ger en unik möjlighet att arrangera ett kompakt evenemang som i princip eliminerar behovet av skyttelbussar eller andra transportmedel,” säger Pettersen.

Organisationskommitténs ambition att förena en central plats med arktiskt landskap ligger helt i linje med Ski Classics vision för evenemanget.

”Ski Classics höll sitt första Pro Tour-evenemang i Bodö förra säsongen, och det ägde rum i spektakulär natur med riktig längdskidåkning. Kommande vinter hoppas vi att loppet kan gå på den ursprungliga banan med start och mål i Bodös stadskärna, med sina 50 000 invånare,” säger Ski Classics-direktören Oskar Svärd.

Marcialonga Bodö – Ski Classics Pro Tour Event 11:

Datum: Lördag, Mars 21, 2026
Plats: Bodö, Norge 
Distans: 50km klassiskt 
Högsta punkt: 279m 
Höjdmeter: 1063m 
Senaste vinnare (2024): Stina Nilsson och Eirik Sverdrup Augdal
SC Play: Marcialonga Bodö

Mer information om Marcialonga Bodö finns HÄR.

Bodö

Tävlingen avgörs på en utmanande bana med 1 063 höjdmeter och startar i centrala Bodö. Rutten tar deltagarna genom skogar och upp på höga utsiktspunkter, innan den vänder tillbaka till stadens hjärta. Den högsta punkten når 279 meter över havet och bjuder på panoramavyer över Lofoten, Børvasstindan-fjällen och till och med en glimt av Saltstraumen – världens starkaste tidvattenström.

Staden Bodö, som är Europas kulturhuvudstad 2024, förenar ett modernt stadsliv med orörd arktisk natur. Med hotell, flygplats och tågstation inom gångavstånd från start och mål, förvandlar Marcialonga Bodö stadens centrum till en festlig arena.

När Pro Touren går in i sin avgörande fas kan denna arktiska utmaning spela en viktig roll i kampen om den gula västen och andra ledartröjor.

Social Media

Instagram 
@marcialongabodo 

Facebook 
Marcialonga Bodø 

Ski Classics Pro Tour Säsong XVII (2025/2026) Kalenderlansering

  • Event 1: December 13, 2025 – Bad Gastein Pro Team Tempo – Sportgastein, Austria, 7km 
  • Event 2: December 14, 2025 – Bad Gastein Criterium – Sportgastein, Austria, 36km 
  • Event 3: Januari 17, 2026 – Engadin La Diagonela – Pontresina-Zuoz, Switzerland, 55km
  • Event 4: Januari 25, 2026 – Marcialonga – Moena-Cavalese, Italien, 70km
  • Event 5: Januari 30, 2026 – Bedřichov Sprint – Bedřichov, Tjeckien, 1,5km
  • Event 6: Februari 1, 2026 – Jizerská50 – Bedřichov, Tjeckien, 50km
  • Event 7: Mars 1, 2026 – Vasaloppet – Sälen-Mora, Sverige, 90km
  • Event 8: Mars 7, 2026 – Grönklitt 50k ITT Damer, Grönklitt Sverige, 50km
  • Event 9: Mars 8, 2026 – Grönklitt 50k ITT Herrar, Grönklitt Sverige, 50km
  • Event 10: Mars 14, 2026 – Birkebeinerrennet – Rena-Lillehammer, Norge, 54 km
  • Event 11: Mars 21, 2026 – Marcialonga Bodö – Bodö, Norge, 50 km

För fler uppdateringar och detaljerad information om Ski Classics Pro Tour

Besök:
www.skiclassics.com

Bli medlem på Langd.se

Som medlem får du full tillgång till allt innehåll på sajten och live-streaming av Ski Classics Pro Tour-evenemang med engelsk kommentering. När du blir en del av ett av världens ledande längdskidnätverk får du ta del av många exklusiva erbjudanden året runt.

BLI MEDLEM HÄR

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    10.03.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    25.03.2026
  • 1

    Om fyra dagar är karriären över: ”Jag har lärt mig så mycket”

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    26.03.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    21.01.2026
  • 1

    Första Birken för legenden, nu i 70-årsklassen

    by Kjell-Erik Kristiansen
    16.03.2026

Fler artiklar

  • Har bestämt sig: ”Känns som om jag gjort slut med någon”

    Einar Hedegart har tagit ett beslut om framtiden och valt bort en sport.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.04.2026
  • Har aldrig varit bättre – nu slutar hon

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    21.04.2026
  • Få till övergången från skidåkning till barmarksträning i april och maj

    av Teemu Virtanen
    21.04.2026
  • TV-experten vann långlopp på Svalbard

    av Maja Eriksson
    20.04.2026
  • Öppnar upp efter avskedet: ”Jag blev besviken”

    av Maja Eriksson
    20.04.2026