Novak kan se tillbaka på sin bästa säsong

av Johan Trygg • 14.04.2022
Max Novak, Team Ramudden, tog hem Visma Ski Classics ungdomstävling, blev trea i kampen om den gula Championvästen och tog sin första seger i Ski Classics under säsong XII. – Hade någon sagt innan säsongen att jag skulle ta tre pallplatser, vinna ett lopp och bli trea i totalen då hade jag tagit det direkt, säger Novak.
Max Novak, Team Ramudden, tog hem Visma Ski Classics ungdomstävling, blev trea i kampen om den gula Championvästen och tog sin första seger i Ski Classics under säsong XII. – Hade någon sagt innan säsongen att jag skulle ta tre pallplatser, vinna ett lopp och bli trea i totalen då hade jag tagit det direkt, säger Novak.

Tävlingen om den rosa ungdomsvästen vann Max klart före sin teamkompis Herman Paus med 1597 poäng mot 1028. Novak vann ungdomstävlingen även säsong X, 2019-2020, men i vinter har han varit på en annan nivå och motsvarat de förväntningar han fick efter sommarens framfart på rullskidor.

Innan den gångna vintern hade Novak aldrig varit på pallen i Ski Classics. Nu kan han se tillbaka på tre pallplatser. Karriärens första seger kom när han vann Pustertaler Ski Marathon i början på januari och så blev det en andraplats på Birkebeinerrennet och en tredje på Tartu Maraton.

Inför säsongsfinalen på Ylläs-Levi i lördags var målet att passera Emil Persson, Lager 157 Ski Team, i totalen och bli tvåa bakom Andreas Nygaard, Team Ragde Charge. Det räckte inte riktigt krafterna till även om Max och hans teamkompisar verkligen gav det ett försök. Persson vann som bekant loppet och Novak slutade sexa.

Hur var Ylläs-Levi för dig? Ni körde hårt i Ramudden-trion!
– Ja, det där loppet hade väl högt underhållningsvärde. Mycket tack vare oss kanske, säger Novak och fortsätter;

– Jag kände mig väldigt bra egentligen, som jag gjort på många lopp. Vi har velat ha ett sådant här läge där vi är alla tre där uppe och nu var det ju dessutom bara två åkare till med (Emil Persson och Johan Hoel). Men problemet var ju att det var svårt att köra taktiskt. Vi gick ju för att jag skulle bli tvåa i totalen så vi hade ju huvudansvaret att hålla fart i klungan även om Johan och Emil också drog. Vi kunde ju inte släppa iväg någon annan än mig, det hade bara varit bra för Emil.

– Vi visade att vi är jäkligt starka men vi kunde inte göra så mycket med det. Sedan försökte jag köra ifrån Emil uppför men han var så stark så det blev åt andra hållet istället.

Den missade andraplatsen i totalen sörjer Max inte så hårt.

– Jag känner att hade någon sagt innan säsongen att jag skulle ta tre pallplatser, vinna ett lopp och bli trea i totalen då hade jag tagit det direkt. Även om det blev lite snopet på sista loppet så summerar jag säsongen som väldigt positiv.

När hade du den bästa känslan i vinter?
– Jag var ju i bra form hela sommaren. Sedan var första tävlingen i Orsa Grönklitt inte jättebra men det ordnade ju upp sig till Pustertaler Ski Marathon. Där kändes det ju väldigt bra. Bättre och bättre under hela loppet.


Max Novak när han spurtade till seger Pustertaler Ski Marathon närmast före Oskar Kardin. Foto: Visma Ski Classics/Magnus Östh.

– Sedan har det känts bra i de flesta loppen. Marcialonga var lite tyngre. På Jizerská var jag i bra form, där var det annat som ställde till det (dåliga skidor). Vasaloppet var en av mina bästa lopp som jag sagt tidigare. Jag har varit väldigt stark några gånger men då har jag varit väldigt mån om att jag ska ligga långt fram och kontrollera. Just på Vasan blev det också så att Herman och Johannes hade det lite tuffare och jag fick ta mycket ansvar i lagkörningen. Jag borde bara litat på att klungan skulle göra jobbet.

Novak har under vintern berättat om extrema träningsmängder på sex timmar per dag under veckorna mellan loppen. Nu blir det dock betydligt mindre tid i träningsdagboken under en period.

– Man börjar få lite skavanker i slutet av säsongen och jag behöver också mentalt breaka helt från skidorna ett tag. Nu är det inte heller så lockande väder. Det är värre att stå över skidåkning om det är fint ute.

Vad gör du istället? Ligger du på soffan?
– Jag har några saker för mig. En del grejer som ska falla på plats inför nästa säsong, bland annat kring sponsorer. Mina löpartävlingar som jag arrangerar tillsammans med Mattias Bångman som vi måste börja planera nu.

– Sedan är det ett annat projekt också. På en av de lederna som vi rustat upp där löptävlingarna går ska det byggas en trappa. Det är några sherpas från Nepal som ska bygga dem. De bygger mycket i Norge och nu ska de hit och bygga. Så jag håller på med lite lokala saker, jag ska till exempel hålla i en ungdomsträning i kväll.

Hur går tankarna inför nästa säsong? Du har ju berättat om dina extrema träningsmängder i vissa perioder.
– Jag kommer fortsätta på samma sätt och även öka på lite mer. Men det viktigaste är att ha kontinuitet och inte dra på sig skador.

Förra året blev ju lite speciellt för Novak med en rejäl skada på våren som höll honom borta från träning en längre period och sedan en cykelkrasch på hösten som störde en del med en skadad hand.

Det var ju inte optimalt för dig då?
– Eller så var det optimalt att jag fick de avbrotten. Det är det man inte vet. Man vill ju ha kontinuitet men ibland är det nog bra att få ett avbrott så man kan träna hårt igen efter.

– Jag ska ta en tur ner till Göteborg och ta ett planeringsmöte med Reck (tränaren Mattias). Så får vi se hur vi ska göra. Det har ju funkat bra som jag har tränat hittills.

Hur tät kontakt har du och Reck under säsong?
– Inte dagligen men någon gång i veckan. Jag skriver hur känslan är så han vet hur han ska styra. Men har han planerat något så kan jag göra mer eller mindre beroende på hur jag känner mig.

Du sa att du ligger lågt med träningen nu. Kommer du ändå tävla något mer i vår?
– Jo, jag ska det. SM i teamsprint i Bruksvallarna på torsdag. Jag ser fram emot det så jag måste hålla i det lite grann i alla fall och testa ut lite klassiska skidor.

Vem ska du åka med?
– Det är inte bestämt än, vi (Offerdals SK) kommer ha flera lag. Vi får se om jag kvalar in i förstalaget och vem jag får åka med, säger Novak.

Blir det sista loppet för säsongen?
– Nej, jag ska åka Kobberlöpet (23 april) i Nordnorge också. Men det blir väl det sista.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Gjerde Alnæs spurtslog Jenny Larsson i Jizerska 50

    Anikken Gjerde Alnæs spurtslog Jenny Larsson i en rafflande uppgörelse på upploppet i Jizerska 50.
    av Max Östlund
    09.02.2025
  • Blomqvist: ”Alla skakar ju på huvudet”

    av Max Östlund
    09.02.2025
  • Köldträning: fördelar och effekter inom längdskidåkning

    av André Santos
    08.02.2025
  • Med ledarvästen på bröstet är Jizerska Novaks stora mål

    av Max Östlund
    08.02.2025
  • Hoffmann vinner guld för tredje året i rad

    av Max Östlund
    08.02.2025