Petas från VM: Nu ska han köra långlopp

Våren 2023 rök platsen i landslaget. Under tisdagen rök drömmen om att köra VM på hemmaplan i Trondheim. Nu ska Emil Iversen köra långlopp.

Våren 2023 rök platsen i landslaget. Under tisdagen rök drömmen om att köra VM på hemmaplan i Trondheim. Nu ska Emil Iversen köra långlopp.

På söndag debuterar Emil Iversen i Ski Classics: Under tisdag kväll, några timmar efter VM-uttagningen, anmälde han sig till Marcialonga. Det sju mil långa loppet i Norra Italien, är säsongens första Grand Classics, och ett av världens mest prestigefyllda långlopp.

33-åringen, som de senaste två säsongerna förberett sig till VM på hemmaplan i Trondheim, kom inte med i truppen till mästerskapet.

För exakt en vecka sedan, under NM i Gåsbu, slutade Emil Iversen femma på 10 kilometer klassiskt. Han slog samtliga landslagsåkare i en tävling som var ett av få uttagningslopp till VM. Efter målgång diskades han dock när han fick sin andra skriftliga varning.

Se också: Norges trupp till VM i Trondheim

Debuterar i Ski Classics Pro Tour

Tre dagar senare var Iversen andra åkare in till skidbytet under skiathlonen, fyra tiondelar bakom VM-klara Andreas Fjorden Ree. Han föll tillbaka under skejtdelen och slutade på en 18:e plats. Innan jul var han bland de bästa i världen när han blev sjua på 20 kilometer i världscupen i Davos.

– Emil diskuterades, men han hamnar dessvärre precis utanför, säger landslagstränaren, Eirik Myhr Nossum till Adresseavisen efter att uttagningen till VM i Trondheim presenterades 21 januari.

Marcialonga blir Emil Iversens första Ski Classics Pro Tour långlopp. Det blir också hans längsta skidtävling hittills. Han ska köra i elitklassen, men inte för något av de största långloppsteamen. Iversen får dock stöttning från Team Aker Dählie, där han är en av flera ambassadörer.

Se också: Favoritpasset som ska ge Emil Iversen en plats till hemma-VM

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • Jenny Larsson tog sin första seger på fyra år i Åsarna Ski Marathon.
    1

    Första segern för Larsson på fyra år

    by Max Östlund
    01.02.2025
  • Petter Northug diskad efter två gula kort i Marcialonga.
    1

    Petter Northug diskad i Marcialonga

    by Ingeborg Scheve/Max Östlund
    27.01.2025
  • 1

    Stark insats av skidåkare i Stockholm Marathon

    by Maja Eriksson
    31.05.2025
  • Alvar Myhlback slagen i Orsa.
    1

    Myhlback slagen av sprintledaren i Orsa

    by Max Östlund
    04.02.2025
  • Alvar Myhlback vinner Orlen Sprint.
    1

    Myhlback segrare i Orlen Sprint

    by Max Östlund
    07.02.2025

Fler artiklar

  • Historia, nutid och trender –rullskidornas utveckling och framtid

    Hur såg rullskidorna ut från början och vart är utvecklingen på väg? Vi blickar bakåt, tittar på hur rullskidorna ser ut idag och spanar på trender.
    av Langd.se
    09.06.2025
  • Överraskade i premiären – nu byter han klubb

    av Maja Eriksson
    09.06.2025
  • Siktar mot comeback: ”Försöker fokusera på att må bra”

    av Maja Eriksson
    09.06.2025
  • Satsar allt på OS: “Jag ska leva ett tråkigare liv”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    08.06.2025
  • Avslöjar: Betalade ett högt pris för succén

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    08.06.2025