Se stjärnorna i Ski Classics Live Sessions 15:00

av Langd.se/ Ski Classics • 15.01.2025
Oskar Kardin och Louise Lindström deltar i Ski Classics Live Sessions.
I dagens Ski Classics Live Sessions får du som åskådare och supporter möjlighet att ta del av presskonferensen med Ski Classics största stjärnor.

I dagens Ski Classics Live Sessions får du som åskådare och supporter möjlighet att ta del av presskonferensen med Ski Classics största stjärnor.

Till helgen är det dags för Engadin La Diagonela i Schweiz, ett av de mest utmanande – och beryktade – loppen i Ski Classics, inte minst på grund av låga temperaturer och isande vindar.

Loppet har varit en del av Ski Classics i flera år och är det femte av säsongens totalt 14 tävlingar, samt det sista genrep innan Marcialonga, säsongens första Grand Classics. Missa inte dagens Live Sessions, där de största stjärnorna delar med sig av sina förväntningar och förutsättningar.

Se även: Så ser ställningen ut i Ski Classics inför Engadin La Diagonela

Bland stjärnorna som deltar i dagens Live Sessions finns totalledaren och comeback-sensationen Anikken Gjerde Alnæs från Team Engcon, tillsammans med de tre bästa damerna i sammandraget, herrledaren Max Novak samt söndagens sensation Haakon Holden från Team Næringsbanken Stora Enso. Dessutom deltar flera andra topputmanare, samt tävlingsledaren Ramun Ratti och Ski Classics-chefen David Nilsson.

Se även: Olyckan har utvecklat nya styrkor

Dagens deltagare i Live Sessions

  • David Nilsson – Director of Ski Classics
  • Ramun Ratti – President Engadin La Diagonela
  • Johan Hoel – Team Ragde Charge
  • Haakon Holden – Team Næringsbanken Stora Enso
  • Johan Tjelle – Team Engcon
  • Oskar Kardin – Lager 157 Ski Team
  • Max Novak – Team Aker Daehlie
  • Thomas Joly – Team Ramudden
  • Jenny Larsson – Lager 157 Ski Team
  • Anikken Gjerde Alnæs – Team Engcon
  • Emilie Fleten – Team Ramudden
  • Louise Lindström – Team Eksjöhus
  • Hanna Lodin – Team Engcon

Live Sessions har ett presskonferensformat och startar i dag klockan 15.00.

Vad är Live Sessions?

Live Sessions är en möjlighet för långloppsentusiaster, åkare, lag, sponsorer och journalister att möta stjärnorna och profilerna inom långloppscirkusen inför varje tävlingshelg i Ski Classics.

Helgens långlopp kan streamas live på SC Play. Alla medlemmar på Langd.se har obegränsad tillgång till allt innehåll på streamingplattformen SC Play, inklusive direktsändningar av samtliga Ski Classics Pro Tour-evenemang och utvalda Ski Classics Challengers med engelsk kommentering.

Här kan du se Ski Classics Live Sessions

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    10.03.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    25.03.2026
  • 1

    Om fyra dagar är karriären över: ”Jag har lärt mig så mycket”

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    26.03.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    21.01.2026
  • 1

    Första Birken för legenden, nu i 70-årsklassen

    by Kjell-Erik Kristiansen
    16.03.2026

Fler artiklar

  • Tog OS-guld i vintras – nu satsar han på cykling

    Han tog OS-guld och brons i vintras. Nu har skidskyttestjärnan skrivit proffskontrakt med ett Tour de France-lag.
    av Ingeborg Scheve
    30.03.2026
  • Häggström och Sundling svenska mästare i sprint

    av Langd.se
    29.03.2026
  • Känslosam avslutning – vann karriärens sista Pro Tour-lopp

    av Langd.se
    29.03.2026
  • Riege avgjorde i spurten – krönt till Ski Classics World Champion

    av Langd.se
    29.03.2026
  • Bästa Pro Team Director Säsong XVII – Bruno Debertolis

    av Leandro Lutz
    29.03.2026