Utmanar rekordtiden i En Svensk Klassiker

av Maja Eriksson • 12.06.2025
På lördag genomförs årets upplaga av Vätternrundan. Då siktar den tidigare längdskidåkaren Oscar Claesson på att utmana Ski Classics-direktören, Oskar Svärds rekord i En Svensk Klassiker.

På lördag genomförs årets upplaga av Vätternrundan. Då siktar den tidigare längdskidåkaren Oscar Claesson på att utmana Ski Classics-direktören, Oskar Svärds rekord i En Svensk Klassiker.

Oscar Claesson gick skidgymnasium i Gnosjö, men har de senaste åren tävlat framgångsrikt i löpning. Där har han skördat framgångar och deltagit i flera internationella tävlingar. Men nu satsar han på att slå Ski Classics nya direktör rekordtid i En Svensk Klassiker från 2014.

Han blev 6:a i Lidingöloppet och följde sedan upp det med att bli 106:a på Vasaloppet. Efter det väcktes tanken om att försöka gå för en ny rekordtid.

– Det var väl efter Vasaloppet som jag började räkna lite på att det kanske kunde finnas en möjlighet. Det var ju goda förhållanden på Vasaloppet, säger han till Langd.se.

Se också: Oskar Svärd är ny direktör för Ski Classics

Cyklingen avgörande

Nu återstår Vätternrundan och Vansbrosimningen, där den förstnämnda körs på lördag. Då kör Oscar Claesson tillsammans med Team Mustasch, som siktar på en tid runt 7 timmar och 30 minuter.

– Cyklingen blir lite avgörande. Det är väldigt snabbt och det krävs mycket och man är ute lång tid. Så man vet ju inte hur kroppen reagerar på det. Jag cyklade Halvvättern förra helgen, och 15 mil kändes bra, säger han.

Team Mustasch firar tioårsjubileum och cyklar för prostatacancer.

– Då känns det lite extra fint att göra det, för då blir det lite för et annat syfte. Även om inte jag klarar det, så kan det innebära en liten peng i den forskningen.

Banan har dock förändrats sedan Oskar Svärd satte rekordet.

– Sen ska man ha med lite i beräkningen att den förra tiden som Oskar Svärd hade, den är satt på den gamla cykelbanan. Den nya banan är lite längre, men jag vågar inte svara på hur mycket, för det finns det flera åsikter kring.

Vet vilken tid som gäller om allt går enligt plan

Oskar Svärds rekordtid ligger på 13 timmar, 57 minuter och 16 sekunder. Hittills har Oscar Claesson varit ute i 5 timmar, 34 minuter och 5 sekunder. Om allt går enligt plan på lördag, så återstår Vansbrosimningen. Och då vet han vilken tid som gäller för att klara rekordet.

– Ungefär 50 minuter, säger han avslutningsvis.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Avslutade skidskyttekarriären – gjorde comeback i Vasaloppet

    by Maja Eriksson
    11.03.2025
  • 1

    Långloppsstjärnan knäckte Poromaa i SM-loppet

    by Maja Eriksson
    05.10.2025
  • 1

    Hyllar svenska stjärnan: – Det är bara att säga ”se och lär”

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    18.10.2025
  • Max Novak ligger i toppen av Ski Classics
    1

    Flyttat ihop med lagkamraten: ”Vi kommer träna de flesta passen tillsammans”

    by Maja Eriksson
    14.10.2025
  • Kati Roivas tvingas nu avsluta sin tävlingssäsong tidigare.
    1

    Tvingad till tidig säsongsavslutning

    by Max Östlund
    13.03.2025

Fler artiklar

  • Talangen överraskade i distansloppet i Vålådalen

    För ett par dagar sedan smygstartade längdlandslaget säsongen med sprint. Nu har man även kört ett distanslopp i Vålådalen. Då imponerade 23-åringen från Jämtland.
    av Langd.se
    06.11.2025
  • Bekräftar: Ryssland överklagar FIS avstängning

    av Langrenn.com/Langd.se
    06.11.2025
  • Anmälan till Marcialonga Bodø öppnar på måndag

    av Langd.se
    06.11.2025
  • Team Ragde Charge – äldsta teamet i Ski Classics

    av Langd.se
    06.11.2025
  • Alla undrar över Norge: ”Det är inget hokus pokus”

    av Kjell-Erik Kristiansen
    05.11.2025