Summit 2 Senja: Dubbelseger för Ebba Andersson i Ski Classics

av Max Östlund • 30.03.2025
Dubbelseger för Engcon och Ebba Andersson i Summit 2 Senja.
Ebba Andersson och Team Engcon tog en dubbelseger i dagens Summit 2 Senja efter att Ebba vann loppet och Anikken totalen.

Ebba Andersson och Team Engcon tog en dubbelseger i dagens Summit 2 Senja efter att Ebba vann loppet och Anikken totalen.

Hanna Lodin föll i en utförslöpa i jakten på tätklungan. Detta resulterade i att tätklungan inte skulle bestå av mer än fyra åkare. Nämligen Anikken Gjerde Alnæs, Emilie Fleten, Stina Nilsson och Ebba Andersson

Där bakom jagade Lodin ensam i en liten grupp tillsammans med två herrar. Därbakom var Jenny Larsson tillsammans med Louise Lindström.

Och det var den Stina Nilsson vi såg under Birkebeinerrennet och Marcialonga Bodø som var på start. Med ett lekfullt sätt att tävla på var hon ytterst delaktig i farthållningen och klungans sätt att samarbeta på.

Inför sprinten gjorde Nilsson ett litet ryck och visade upp sina spurtkvaliteter för publiken och resten av fältet och inkasserade därmed maxpoängen i sprinten.

Lodin kämpade länge för att ansluta till tätgruppen men kom aldrig närmare än c:a 30 sekunder. I en av de längre utförskörningarna föll Lodin igen och tappade då mycket tid på kvartetten i tät.

Ebba rycker

I klättringen upp till Magdaskaret visade Ebba Andersson att formen fortfarande är väldigt bra samt att saxning är en delteknik som hon behärskar väl. När stigningen brantade på kunde inte Stina Nilsson hålla ryggen på Andersson. Där bakom kämpade Emilie Fleten för att hålla undan från Anikken Gjerde Alnæs som trots allt hade några sekunder på varandra.

Fleten kom efter ett tag i kapp Stina Nilsson och de passerade tillsammans tidskontrollen vid Magdaskaret 1,07 bakom en överlägsen Ebba Andersson.

I utförskörningen släpte Fleten och tappade fart på Stina Nilsson.

Anikken Gjerde Alnæs är en av de bästa i Pro Touren när det gäller att ta sig tillbaka efter att ha fått släppa ryggar.

Dubbelseger för Ebba

Ebba Andersson höll undan i utförskörningen men var bara nio sekunder efter Ebba Andersson. Emilie Fleten tog även hon in på Ebba Andersson och var 41 sekunder efter vid målgången.

Anikken Gjerde Alnæs passerade mållinjen som fyra och tog därmed hem totalen i Ski Classics säsongen XVI. En fantastisk bedrift med tanke på hennes skadehistorik in i säsongen.

Framgångssagan för Team Engcon är total. Team Engcon tar alltså både dubbelseger på damsidan och på herrsidan med seger i loppet och seger i totalställningen.

Top 5, Summit 2 Senja, Damer

  1. Ebba Andersson
  2. Stina Nilsson
  3. Emilie Fleten
  4. Anikken Gjerde Alnæs
  5. Louise Lindström

Kompletta resultat hittar du HÄR.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    10.03.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    25.03.2026
  • 1

    Om fyra dagar är karriären över: ”Jag har lärt mig så mycket”

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    26.03.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    21.01.2026
  • 1

    Första Birken för legenden, nu i 70-årsklassen

    by Kjell-Erik Kristiansen
    16.03.2026

Fler artiklar

  • Skidvärlden i sorg efter dödsolycka

    26-åringen som avled i cykelolyckan i Norge under lördagen var den tidigare norska juniorlandslagsskidåkaren i längdskidåkning Håvard Hovde.
    av Langrenn.com/Langd.se
    27.04.2026
  • Planera den årliga träningscykeln

    av ADÉLA ROČÁRKOVÁ
    26.04.2026
  • Dina skidor hatar dig om du glömmer detta

    av Ingeborg Scheve
    26.04.2026
  • Från sensation till skitsäsong – nu vill hon tillbaka

    av Kjell-Erik Kristiansen
    25.04.2026
  • Norsk guldtränare på väg till Sverige

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    24.04.2026