De tävlar i världscupen i Hochfilzen

av Langd.se • 09.12.2025
Det har blivit dags för världscupen i skidskytte att förflytta sig till Hochfilzen. Nu har den svenska truppen presenterats.

Det har blivit dags för världscupen i skidskytte att förflytta sig till Hochfilzen. Nu har den svenska truppen presenterats.

Sverige har fått en stark start på skidskyttesäsongen med sex pallplatser i världscuppremiären i Östersund. Anna Magnusson och Sebastian Samuelsson är mest framträdande och ligger båda tvåa i totalcupen. Bland höjdpunkterna finns segern i singelmixstafetten genom Ella Halvarsson och Samuelsson, två pallplatser för Magnusson samt starka lyft av Hanna Öberg och Malte Stefansson. Även debutanten Melker Nordgren gjorde ett lovande första världscupframträdande.

Nu fortsätter världscupen i Hochfilzen med sex damer och sex herrar. Truppen är i stort sett oförändrad och Linn Gestblom får chansen i de individuella loppen. Huvudtränare Johannes Lukas summerar veckan:

– Östersund bjöd på fina förhållanden, otrolig publik och en bra start på den här säsongen. Vi har ett starkt lag som har visat att de kan mäta sig med de bästa. Nu gäller det att fortsätta arbeta systematiskt och ta en tävling i taget, säger han i ett pressmeddelande.

Om Gestbloms uttagning säger han:

– Linn gjorde en fin prestation på stafetten och hennes axel är redo för nästa steg, säger Johannes Lukas om uttagningen.

Läs också: Veckans program och TV-tider: Ski Classics, längdskidor och skidskytte

Svenska laget till BMW IBU World Cup 2, Hochfilzen

Damer:

Anna Magnusson, Piteå skidskytteklubb
Ella Halvarsson, Biathlon Östersund
Elvira Öberg, Piteå skidskytteklubb
Hanna Öberg, Piteå skidskytteklubb
Linn Gestblom, SK Bore
Sara Andersson, Mora Biathlon

Herrar

Jesper Nelin, Bitahlon Östersund
Malte Stefansson, Oxbergs IF
Martin Ponsiluoma, Tullus SG
Melker Nordgren, Ornäs IK skidskytte
Sebastian Samuelsson, I 21 IF
Viktor Brandt, I 2 IF

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Svenska skidskyttestjärnan ska bli pappa

    by Maja Eriksson
    28.01.2026
  • 1

    Bryter med landslaget: ”Jag är mycket missnöjd”

    by Ingeborg Scheve
    18.06.2026
  • 1

    Lägger av: 21 februari är karriären över

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    29.01.2026
  • 1

    Allt du behöver veta inför EM i skidskytte

    by Langd.se
    27.01.2026
  • 1

    Pensionen får vänta – tar över nytt landslag

    by Maja Eriksson
    05.05.2026

Fler artiklar

  • Storsponsorn drar sig ur världscupen

    Huvudsponsorn för längdskidåkningens världscup drar sig ur. Nu varnas det för en ekonomisk jättesmäll.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    15.06.2026
  • Skinnarloppet 2027 – anmälan öppnar 21 juni

    av Langd.se
    14.06.2026
  • Danish Skimarathon Team söker nya damer till kommande säsong

    av Langd.se
    13.06.2026
  • Ytterligare en landslagsåkare byter skidmärke

    av Maja Eriksson
    13.06.2026
  • Cykling för skidåkare: Ett värdefullt verktyg för sommarträningen

    av Venla Rantala/Leandro Lutz
    12.06.2026