Elvira Öberg tar sin första individuella VM-medalj
Sveriges VM har inletts med för mycket bommade skott på skjutvallen. Men i damernas jaktstart kom äntligen den första medaljen när Elvira Öberg spurtade till sig en silvermedalj. Hon gick ut tillsammans med Justine Braisaz Bouchet på spurtvarvet men Öberg var kall och inväntade spurten. Silvermedaljen var Elvira Öbergs första individuella VM-medalj.
– Det är klart att jag har gått och väntat på det lite. Jag vet att jag kan och har mina medaljer från OS. Men jag har haft lite oflyt på VM. Men trots en dålig uppladdning så går det vägen, säger hon till SVT Sport efter loppet.
Guldet vann tyskan Franziska Preuss i överlägsen stil efter felfritt skytte.
Alla svenskor topp 12
Även Anna Magnusson var länge med bra i tävlingen men efter ett par bommar i det stående skyttet slutade hon till sist på en sjundeplats. Ella Halvarsson hade fyra bom totalt, men efter riktigt snabb skidåkning slutade hon nia. Hanna Öberg blev fjärde svenska på en 11:e plats.
Läs också: Dags för herrarnas masstart – vem kan utmana Bö?
Topp 5 damer:
- Franziska Preuss, Tyskland, 26.58,9
- Elvira Öberg, Sverige, +39,1
- Justine Braisaz Bouchet, Frankrike, +40,9
- Lou Jeanmonnot, Frankrike, +1.02,2
- Lena Häcki-Gross, Schweiz, +1.28,3
HÄR hittar du resultat.