Förlorade sprintvärldscupen med minsta möjliga margin

av Kjell-Erik Kristiansen • 20.03.2026
Sebastian Samuelsson gick in i Holmenkollens sista världscupsprint för säsongen med en solid ledning i sprintvärldscupen. Men en norrman i superform tog sin sjätte raka seger och snuvade ”Sebbe” på cupsegern med minsta möjliga margin.

Sebastian Samuelsson gick in i Holmenkollens sista världscupsprint för säsongen med en solid ledning i sprintvärldscupen. Men en norrman i superform tog sin sjätte raka seger och snuvade ”Sebbe” på cupsegern med minsta möjliga margin.

För det är ingen tvekan om att Stura Holm Lægreid är världens bästa skidskytt nu. Killen som inte hade en pallplats i säsongen före OS, men som tog medalj på alla distanser där. Sedan har han gått från klarhet till klarhet.
Nu blev det en straffrunda i liggande, men Lægreid passerade Emilien Jacquelin på slutvarvet och slog fransmannen med 3,9 sekunder. 7 tiondelar bakom kom nästa fransman i form av Eric Perrot, som har säkrat världscupen totalt.

Sebastian Samuelsson slutade 7:a med en runda, men var 35 sekunder efter Lægreid. Därmed slutade han och Lægreid på samma poäng i sprintcupen. Men norrmannen har en seger mer än ”Sebbe” och det blev avgörande.
– Jag är nöjd med loppet, ett okej bra lopp. I dag hejade jag på alla norrmän utom Sturla. Så klart önskar jag att jag hade åkt snabbare, men han har varit bäst, säger Samuelsson.

SJÄTTE RAKA segern för Sturla Holm Lægreid. Nu på hemmaplan i Holmenkollen. Det räckte för att snuva Sebastian Samuelsson på sprintcupen. Foto: NORDIC FOCUS

Bara en åkare var snabbare än Sturla Holm Lægreid i spåret. Martin Ponsiluoma hade bästa åktiden, men det blev två rundor på OS-mästaren och han slutade 4:a. Med 19 sekunder upp blir ”Ponsi” givetvis att räkna med i lördagens jaktstart, distansen som han vann på OS.

Dom övriga svenskarna hade det svårt på det tunga föret i Holmenkollen. Det var en klar fördel för dom seedade åkarna som startade först i startfältet.
En som imponerade på ett högt startnummer 91 var 16-åriga (!) Richards Lozbers från Lettland. Killen som vann guld på JVM åkte in bland som 25 bästa.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Svenska skidskyttestjärnan ska bli pappa

    by Maja Eriksson
    28.01.2026
  • 1

    Lägger av: 21 februari är karriären över

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    29.01.2026
  • 1

    Allt du behöver veta inför EM i skidskytte

    by Langd.se
    27.01.2026
  • 1

    Pensionen får vänta – tar över nytt landslag

    by Maja Eriksson
    05.05.2026
  • 1

    Skruvades ihop – lång återhämtning för fd världsmästaren

    by Kjell-Erik Kristiansen
    24.05.2026

Fler artiklar

  • Rullskidguiden 2026

    Dags att uppdatera rullskidparken eller köpa dina första rullskidor? Ta hjälp av vår rullskidguide, nu uppdaterad med nya modeller inför säsongen.
    av Langd.se
    28.05.2026
  • Svenskan klar för norskt team

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    28.05.2026
  • Rullskidor för terräng – ta dig ut på grusvägarna

    av Hanna Karlsson
    27.05.2026
  • Nytt lopp i Ski Classics Challengers – anmäl dig nu

    av Leandro Lutz
    27.05.2026
  • Kräver 40 timmar i veckan – träningen som väntar Halfvarsson

    av Ingeborg Scheve
    27.05.2026