Förlorade sprintvärldscupen med minsta möjliga margin

av Kjell-Erik Kristiansen • 20.03.2026
Sebastian Samuelsson gick in i Holmenkollens sista världscupsprint för säsongen med en solid ledning i sprintvärldscupen. Men en norrman i superform tog sin sjätte raka seger och snuvade ”Sebbe” på cupsegern med minsta möjliga margin.

Sebastian Samuelsson gick in i Holmenkollens sista världscupsprint för säsongen med en solid ledning i sprintvärldscupen. Men en norrman i superform tog sin sjätte raka seger och snuvade ”Sebbe” på cupsegern med minsta möjliga margin.

För det är ingen tvekan om att Stura Holm Lægreid är världens bästa skidskytt nu. Killen som inte hade en pallplats i säsongen före OS, men som tog medalj på alla distanser där. Sedan har han gått från klarhet till klarhet.
Nu blev det en straffrunda i liggande, men Lægreid passerade Emilien Jacquelin på slutvarvet och slog fransmannen med 3,9 sekunder. 7 tiondelar bakom kom nästa fransman i form av Eric Perrot, som har säkrat världscupen totalt.

Sebastian Samuelsson slutade 7:a med en runda, men var 35 sekunder efter Lægreid. Därmed slutade han och Lægreid på samma poäng i sprintcupen. Men norrmannen har en seger mer än ”Sebbe” och det blev avgörande.
– Jag är nöjd med loppet, ett okej bra lopp. I dag hejade jag på alla norrmän utom Sturla. Så klart önskar jag att jag hade åkt snabbare, men han har varit bäst, säger Samuelsson.

SJÄTTE RAKA segern för Sturla Holm Lægreid. Nu på hemmaplan i Holmenkollen. Det räckte för att snuva Sebastian Samuelsson på sprintcupen. Foto: NORDIC FOCUS

Bara en åkare var snabbare än Sturla Holm Lægreid i spåret. Martin Ponsiluoma hade bästa åktiden, men det blev två rundor på OS-mästaren och han slutade 4:a. Med 19 sekunder upp blir ”Ponsi” givetvis att räkna med i lördagens jaktstart, distansen som han vann på OS.

Dom övriga svenskarna hade det svårt på det tunga föret i Holmenkollen. Det var en klar fördel för dom seedade åkarna som startade först i startfältet.
En som imponerade på ett högt startnummer 91 var 16-åriga (!) Richards Lozbers från Lettland. Killen som vann guld på JVM åkte in bland som 25 bästa.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Ännu en skidskyttelegend har blivit tvåbarnsmamma

    by Adéla Ročárková/Kjell-Erik Kristiansen
    09.09.2026
  • 1

    Dubbelt svenskt på pallen i Lake Placid

    by Noah Rådmark
    28.02.2026
  • 1

    Dubbelsvenskt på pallen efter jättelik upphämtning

    by Noah Rådmark
    01.03.2026
  • 1

    Tar in Norges guldtränare

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.02.2026
  • 1

    Superskytte av Nykvist – bäste svensk

    by Noah Rådmark
    01.03.2026

Fler artiklar

  • Skidstjärnan debuterar som expertkommentator: ”Det blir spännande”

    I våras la Anikken Alnæs Hagen skidorna på hyllan. Nu gör hon debut som expertkommentator.
    av Maja Eriksson
    01.10.2026
  • Stjärnornas nya höghöjdparadis: ”Det klart bästa stället för skidåkare”

    av Adéla Ročárková/ Ingeborg Scheve
    01.10.2026
  • Birkebeinerrennet avslutar Grand Classics säsong XVIII

    av Leandro Lutz
    01.10.2026
  • Skidåkarna lockas av nya trenden: ”Klart att det är intressant”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    30.09.2026
  • Reseguide – Sälen-Mora: Där Vasaloppets legend lever vidare

    av Leandro Lutz
    30.09.2026