Gjorde succé i premiären – blickar nu framåt

av Maja Eriksson • 20.11.2023
Anna-Karin Heijdenberg imponerade stort under säsongspremiären på Idre Fjäll. Trots succén får hon inte världscupsdebutera i Östersund.

Anna-Karin Heijdenberg imponerade stort under säsongspremiären på Idre Fjäll. Trots succén får hon inte världscupsdebutera i Östersund.

Anna-Karin Heijdenberg imponerade stort under säsongspremiären på Idre Fjäll. Trots succén får hon inte världscupsdebutera i Östersund.

Anna-Karin Heijdenberg imponerade stort under säsongspremiären på Idre Fjäll. På söndagens sprint fick hon sitt stora genombrott när hon slutade tvåa bakom Elvira Öberg. Det har hunnit gå en dryg vecka sedan tävlingarna och Anna-Karin har hunnit smälta framgångarna.

– Det var verkligen jätteroligt att det gick så bra i Idre, ett kvitto på att träningen har fungerat bra i sommar.

Vad tror du det är som gjort att du tagit ett så stort steg till den här säsongen?
– Jag har varit frisk och kunnat följa träningsplanen hela sommaren. Jag har haft rätt fokus på passen och gjort jobbet. Sen är det väldigt motiverande att kunna träna tillsammans med världens bästa damlag, det har verkligen gett en extra sporre i träning, förklarar hon.

Trots andraplatsen kommer hon inte vara aktuell för världscupspremiären i Östersund. För att få tävla i världscupen behöver man ha kört IBU-cup och det har Anna-Karin ännu inte gjort.

Vad tycker du om systemet med att inte få tävla i världscupen om man inte har kört IBU-Cup?
– Jag tänker att regeln finns där av en anledning och det är bra då det redan är väldigt många startande på världscupen. Sen om det är den regeln som står emellan en världscupsdebut på hemmaplan är det såklart snopet just i det här fallet. Men jag hoppas att det kommer fler chanser i framtiden, säger Anna-Karin.

Istället är Anna-Karins sikte inställt på IBU-Cupen som har sin premiär i Kontiolahti i slutet av november.

Hur går dina tankar kring resten av säsongen och vad har du för mål?
– Jag tar tävling för tävling och ser verkligen fram emot vad den här säsongen har att erbjuda. Mitt mål är att få tävla mycket och samla erfarenhet, jag vill få ut det jag känner att jag gör på träning även på tävling, som i Idre, säger hon avslutningsvis.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Wolfgangs intåg splittrar landslaget – flera hoppar av

    by Ingeborg Scheve
    27.08.2026
  • 1

    Ännu en skidskyttelegend har blivit tvåbarnsmamma

    by Adéla Ročárková/Kjell-Erik Kristiansen
    09.09.2026
  • 1

    OS-segraren i mål efter 8 timmar

    by Kjell-Erik Kristiansen
    18.08.2026
  • 1

    Tar in Norges guldtränare

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.02.2026
  • 1

    OS-mästaren skippar världscupen – har fått smaken på cykel

    by Ingeborg Scheve/langd.se
    27.08.2026

Fler artiklar

  • Sprintstjärnan vann Värnamorullen

    I lördags var det 10-årsjubileum för Värnamorullen. Då dominerade den svenska sprintstjärnan Johanna Hagström, samtidigt som det blev finsk seger i herrklassen.
    av Langd.se
    07.09.2026
  • Olyckan som förändrade allt: “Jag lär mig att röra mig annorlunda nu”

    av Mattis Basille/Maja Eriksson
    06.09.2026
  • Svensk trippel avslutade VM i rullskidor

    av Maja Eriksson
    06.09.2026
  • Inga svenska medaljer i dagens sprint

    av Langd.se
    05.09.2026
  • Succédag för Sverige – fyra medaljer

    av Maja Eriksson
    04.09.2026