Hanna Öberg tillbaka som vinnare
Hanna Öberg hade inte vunnit sedan säsongen 2022/2023. Men i dagens sprint i Le Grand-Bornand fick hon till en fullträff.
Idag drog tävlingarna i Le Grand-Bornand igång med damernas sprint. Då blev Hanna Öberg dagens stora utropstecken i en tävling som höll hög klass skyttemässigt med idel nollskyttar bland de sex främsta.
Senast Hanna Öberg vann var våren 2023 under världscupavslutningen i Oslo. Nu är hon tillbaka som vinnare efter en monsteravslutning när hon passerade fransyskan Lou Jeanmonnot.
– Jag lyckades få till en riktigt bra avslutning. Jag kunde kräma ur några extra sekunder. Det var väldigt skönt att se ettan bredvid mitt namn, säger Hanna Öberg till SVT efter loppet.
Dorothea Wierer fortsätter visa fin form inför OS på hemmaplan senare i vinter. Idag slutade hon trea, precis före lagkamraten Lisa Vitozzi.
Halvarsson med stark insats
Näst bästa svenska var Ella Halvarsson som sköt fullt och slutade på en 11:e plats. Det resultatet var en av hennes bästa sprintar i karriären.
För övriga svenskor gick det tyngre. Elvira Öberg var märkbart besviken efter målgång efter en 30:e plats.
Topp 5 damer sprint:
- Hanna Öberg, Sverige, 19.24,9
- Lou Jeanmonnot, Frankrike, +3,3
- Dorothea Wierer, Italien, +11,4
- Lisa Vitozzi, Italien, +14,9
- Paulina Batovska Fialkova, Slovakien, +16,2
HÄR hittar du resultat.
Svenska placeringar:
1.Hanna Öberg
11. Ella Halvarsson
30. Elvira Öberg
38. Anna Magnusson
47. Anna-Karin Heijdenberg
74. Sara Andersson
Texten uppdateras.










