Johannes Thingnes Bö lägger av

av Langd.se • 18.01.2025
Den norska skidskyttestjärnan kom under lördagen med ett överraskande besked. Efter säsongen är karriären slut.

Den norska skidskyttestjärnan kom under lördagen med ett överraskande besked. Efter säsongen är karriären slut.

Under lördagen kallade det norska skidskyttelandslaget till presskonferens i mitt under tävlingshelgen i tyska Ruhpolding. Johannes Thingnes Bö meddelade då att han efter säsongen kommer att avsluta sin karriär som skidskytt.

– Vi närmar oss slutet på en dröm, säger han på presskonferensen.

Anledningen till att han nu valt att lämna skidskyttelivet är för att han istället vill fokusera på familjen. Det var en känslosam Thingnes Bö som meddelade sitt beslut och han kunde inte hålla tårarna borta.

– Det är svårt att hitta tiden till att prata om det. Varje gång man börjar snacka om det så går ryktena fort. Så det känns bra att kontrollera informationen.

Johannes Thingnes Bö har en imponerande karriär som skidskytt och har bland annat tagit åtta OS-medaljer, varav fem guld och 88 världscupssegrar. Han har även 20 VM-guld i prisskåpet. Om en knapp månad är det dags för VM i Lenzerheide och då kommer han att jaga fler VM-guld.

Sista tävlingarna för norrmannen blir i Holmenkollen 22 och 23 mars.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Bryter med landslaget: ”Jag är mycket missnöjd”

    by Ingeborg Scheve
    18.06.2026
  • 1

    Programmet för längdskidor och skidskytte under OS i Milano/Cortina 2026

    by Langd.se
    02.02.2026
  • 1

    Svensk seger i IBU-cupen

    by Maja Eriksson
    06.02.2026
  • 1

    Program världscupen i skidskytte 2026/2027

    by Langd.se
    13.07.2026
  • 1

    Pallkänning för svenska herrarna

    by Noah Rådmark
    01.02.2026

Fler artiklar

  • Program världscupen i skidskytte 2026/2027

    Den 26:e november startar världscupen i skidskytte. Här hittar du det fullständiga programmet.
    av Langd.se
    13.07.2026
  • Tung sommar för svenska landslagsåkaren: ”Trist och frustrerande”

    av Maja Eriksson
    13.07.2026
  • Rullskidguiden 2026

    av Langd.se
    12.07.2026
  • Starka prestationer av skidåkare i Lidingöploppet i Funäsfjällen

    av Maja Eriksson
    12.07.2026
  • Varnar för att låta juli bli en ”vilomånad”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.07.2026