Linn Persson vill slåss om bra placeringar – har stor ”hemmapublik” på plats

av Hanna Karlsson • 18.03.2023
Linn Persson har haft en bra säsong trots att hon kämpat med flera skador. Nu väntar säsongens sista världscupshelg, innan operation väntar.

Linn Persson har haft en bra säsong trots att hon kämpat med flera skador. Nu väntar säsongens sista världscupshelg, innan operation väntar.

Linn Persson har haft en bra säsong trots att hon kämpat med flera skador. Nu väntar säsongens sista världscupshelg, innan operation väntar.

Linn Persson fick med sig tre medaljer från VM i Oberhof och det har också blivit flera pallplatser i världscupen. Nu ser hon fram emot säsongens sista världscupstävlingar i norska Holmenkollen.

– Det känns bra att va här. Jag har fina minnen härifrån från tidigare år. Jag ser fram emot att gå ut och få köra på inför ganska mycket hemmapublik också. Det kommer komma folk, framför allt på lördagen, hemifrån, berättar Linn Persson på pressträffen inför helgens tävlingar.

Sprinten som skulle varit den första tävlingen för damerna blev uppskjuten till lördagen och jaktstarten som skulle körts då blev inställd. Hon hoppas kunna underhålla ”hemmapubliken” som är på plats under helgen.

– Jag hoppas verkligen att jag ska få till några riktigt bra race. Det vore riktigt kul att få vara med och slåss om bra placeringar med den stöttningen utmed spåret, säger hon.

Linn Persson har under säsongen brottats med skador, i ljumsken och en i axeln. När säsongen avslutats väntas operation av ljumskskadan.

Hur mycket har du känt av ljumsken och axeln under tävlingar?

– Det har varit litegrann från race till race. Vissa race har jag inte känt av det mycket alls. Däremot kanske känt av det mer när adrenalinet gått ur kroppen och det har blivit lite lugn och ro. Men vissa race har jag känt att nu är det någonting som inte känns riktigt bra.

Hur ser du på att ha gjort en så bra säsong med de här skadorna?

– Egentligen har det kanske inte påverkat mig jättemycket just när jag åkt. Men å andra sidan så har jag kanske inte direkt tagit kliv i skidåkningen i år utan det som gjort att jag kunnat ta de bra placeringar som jag gjort den här säsongen är för att jag skjutit bra, säger hon och tillägger:

– Jag har åkt tillräckligt bra och skjutit riktigt bra.

Vad som ska göras med axelskadan är ännu inte bestämt än berättar Linn Persson. Hon ska träffa en ortoped innan hon vet vad som ska göras med den.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Skidskytteprofil lägger av – bara 28 år gammal

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    14.10.2025
  • 1

    Avslutade skidskyttekarriären – gjorde comeback i Vasaloppet

    by Maja Eriksson
    11.03.2025
  • 1

    På fredag möter hon lagkamraten i rätten – riskerar fängelse och OS-uteslutning

    by Ingeborg Scheve
    22.10.2025
  • 1

    Säsongspremiär i längdskidor och skidskytte: Program och sändningstider

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    10.11.2025
  • 1

    Reste hem från landslaget i protest: ”Jag förstår ingenting”

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    12.03.2025

Fler artiklar

  • Svenskhoppet inför Olos/Muonio: ”Lite nervigt”

    Imorgon drar den internationella längdsäsongen igång i finska Olos/Muonio med klassisk sprint på programmet. Sofia Henriksson är det svenska hoppet och ser tävlingarna som en chans att väcka tävlingsnerverna inför säsongspremiären i Gällivare nästa helg.
    av Maja Eriksson
    13.11.2025
  • Har hittat tryggheten i skyttet inför säsongsstarten: ”Gjort ett väldigt bra jobb”

    av Maja Eriksson
    13.11.2025
  • Här ser du tävlingarna från Olos/Muonio live på SC Play

    av Langd.se
    13.11.2025
  • Det stora skidtestet 2025 – Stavar

    av Langd.se
    12.11.2025
  • Hur noggrannhet och förberedelser blev nyckeln till framgång

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    12.11.2025