Missräkning för Sverige i singelmixedstafetten

av Maja Eriksson • 20.02.2025
Det blev ingen medalj för Sverige i singelmixedstafetten. Laget med Ella Halvarsson och Sebastian Samuelsson slutade på en femteplats.

Det blev ingen medalj för Sverige i singelmixedstafetten. Laget med Ella Halvarsson och Sebastian Samuelsson slutade på en femteplats.

Det blev ingen medalj för Sverige i singelmixedstafetten. Efter en stark insats av Ella Halvarsson på hennes avslutande sträcka var Sverige med i kampen om medaljerna.

Ella Halvarsson inledde tävlingen med att på sin första träcka använda ett extraskott totalt. Hon skickade ut Sebastian Samuelsson på en niondeplats, 22 sekunder från täten. Samuelsson fick använda sig av tre extraskott och när han växlade ut Halvarsson på sin sista sträcka, låg Sverige på en 10:e plats.

Då visade Ella Halvarsson världsklass på skjutvallen, hon sköt fullt i ligg och stå, för att sedan skicka ut Samuelsson som trea. Samuelsson kom in till det stående skyttet med medaljchans, men missade två skott. Då försvann medaljchansen när Thingnes Bö fick ner sitt sista reservskott.

Orkade inte på slutet

På slutvarvet fick Samuelsson släppa förbi Niklas Hartweg från Schweiz och Sverige slutade femma. Vann gjorde Frankrike, före Norge och Tyskland.

Skyttetränare Jean-Marc Chabloz säger så här om den svenska insatsen:

– Med det skyttet ska vi vara på pallen. Det är klart att det är tråkigt med Sebbes bom, men ”JTB” har ju tre. Vi ville vara på pallen, säger skyttetränaren Jean-Marc Chabloz till SVT Sport.

Ella Halvarsson förklarade att materialet för dagen inte var det bästa.

– Det kanske inte var att vi hade bäst skidor i dag. Vallarna har gjort allt de kan, men vi hade kanske inte lika bra som de andra nationerna, säger Ella Halvarsson till SVT Sport.

Topp 5 singelmixedstafett:

  1. Franrike, 0+7, 35.25,1
  2. Norge, 0+15, +5,7
  3. Tyskland, 0+4, +8,3
  4. Schweiz, 0+10, +12,7
  5. Sverige, 0+7, 13,5

HÄR hittar du resultat.

Texten uppdateras.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Skidskytteprofil lägger av – bara 28 år gammal

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    14.10.2025
  • 1

    Avslutade skidskyttekarriären – gjorde comeback i Vasaloppet

    by Maja Eriksson
    11.03.2025
  • 1

    På fredag möter hon lagkamraten i rätten – riskerar fängelse och OS-uteslutning

    by Ingeborg Scheve
    22.10.2025
  • 1

    Reste hem från landslaget i protest: ”Jag förstår ingenting”

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    12.03.2025
  • 1

    Så gick det i skidskyttelandslagets genrep ATG-sprinten

    by Langd.se
    07.11.2025

Fler artiklar

  • Beslutet: Skidskyttestjärnan stängs av

    Sent under torsdagskvällen meddelade det franska skidförbundet (FFS) att Julia Simon stängs av i sex månader.
    av Maja Eriksson
    07.11.2025
  • Talangen överraskade i distansloppet i Vålådalen

    av Langd.se
    06.11.2025
  • Bekräftar: Ryssland överklagar FIS avstängning

    av Langrenn.com/Langd.se
    06.11.2025
  • Anmälan till Marcialonga Bodø öppnar på måndag

    av Langd.se
    06.11.2025