Mystiska smärtor pausade karriären – nu har han gjort comeback
Efter 17 månaders frånvaro gjorde Henning Sjökvist comeback med nummerlapp under landslagets testrace i Östersund.
Säsongen 23/24 var Henning Sjökvist en av de bästa svenska åkarna i IBU-cupen. Han slog till med flera topp 10-placeringar, och slutade 22:a i den totala IBU-cupen. Men förra säsongen försvann 27-åringen.
De senaste 17 månaderna har Sjökvist dragits med smärtor i ansiktet, som förbryllat läkarna. Det startade med en förkylning, men sedan började bihålorna krångla. Han har levt med konstant smärta i huvud och ansikte.
Se också: Smärtorna försvinner inte – landslagsåkaren borta
Tillbaka med nummerlapp
Men under året har 27-åringen börjat komma igång med träningen igen. Senast Henning tävlade var i mars 2024, men i helgen stod han återigen på startlinjen under landslagets testrace i Östersund.
– Jag har kört några mindre testrace innan men det här var första större. Jag har väntat superlänge på det här, säger Henning Sjökvist till ÖstersundsPosten.
”Godkänd insats”
Under helgens tävlingar var Henning Sjökvist med i kampen om pallplatserna under jaktstarten. Efter några bom för mycket i det stående skyttet slutade han till sist femma.
– Det finns såklart grejer att fila på, framförallt i ståskyttet men det är absolut en godkänd insats idag.
Tanken var att debuten skulle ske i Lima under SM i rullskidskytte. Men en förkylning satte stopp.
– Jag kände mig ändå på en hyffsad nivå redan då, men nu är jag i betydligt bättre form än tidigare i somras.
Bihåleproblemen finns fortfarande där, och läkarna letar fortfarande efter vad som kan vara fel.
– Jag mår bra nu, men smärtan är fortfarande där. Jag får fortfarande ont i huvudet och bihålorna. Det funkar ändå helt okej på träning, det är mer efteråt på kvällarna som det kan bli jobbigt, säger han avslutningsvis till ÖP.










