Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Norsk dominans – flera åkare kämpade med isiga förhållanden
Det var isiga förhållanden när herrarnas jaktstart skulle avgöras i Annecy. Norrmannen Sturla Holm Lägreid sköt 19 av 20 träff och kunde hantera de svåra förhållandena bra och tog därmed säsongens första seger.
Sturla Holm Lägreid vann herrarnas jaktstart. Bild från Kontiolahti.
Med sig på pallen fick han landsmännen Vetle Sjåstad Christiansen och Johannes Thignes Bö. Den sistnämnda hade stora problem att hantera de isiga spåren men kunde ändå köra in sig på en tredje plats.
– Det var värre än det såg ut. Det var helt omöjligt att åka skidor, gled ut i 99,9 procent av kurvorna. Det var en parodi, säger Thingnes Bö till norska TV2.
Sebastian Samuelsson gjorde en stark jaktstart och körde upp sig 11 placeringar och slutade 6:a. Han hade dessutom fjärde snabbaste åktid.
– Det är de sämsta förhållanden jag haft någonsin från Sverige-cup till världscup. Det är synd när de haft så bra förutsättningar att jobba med och så gör de det så otroligt dåligt. Det här ska arrangören men även IBU (internationella skidskytteförbundet) ha stor kritik för eftersom de på ett sätt förstör den här tävlingen, säger Sebastian Samuelsson till SVT Sport efter loppet.
Jesper Nelin gjorde också en stark uppkörning från 31:a till 17:e. Martin Ponsiluoma var den svensk med bäst utgångsläge men kunde inte förvalta det och föll tillbaks till en 22:a plats. Oskar Brandt hade så bra som 5:e snabbaste åktid och trots 6 bommande körde hann upp säg till en 40:e plats. Peppe Femling blev 52:a och Emil Nykvist blev varvad och därmed avplockad och gick därför inte i mål.
Texten uppdateras.