Nytt namn, men gamla skador ger osäkerhet för Linn
Linn Gestblom är ett nytt namn i det svenska skidskyttelandslaget. Men det är inte någon ny åkare. Linn Persson har gift sig under sommaren och heter numera Gestblom. Men trots glädjan över det finns det en skuggsida då gamla skador fortfarande spökar och ger en osäkerhet inför den kommande säsongen.
VM i schweiziska Lenzerheide är höjdpunkten för skidskyttarna den kommande säsongen. Men om Linn Gestblom kommer att finnas med där är inte säkert.
– Det är så klart jättesvårt att prata om resultat i dagsläget, säger hon till sportbibeln.se på frågan om när hon kan göra tävlingscomeback igen.
30-åringen från Torsby avbröt den förra säsongen tidigt och operationer i axeln skulle göra henne frisk.
– Min rehab går bra. Jag är i en fas där det handlar mycket om, som det har varit ett tag, att bygga upp styrka och uthållighet. Jag har väl tillräckligt med rörlighet. Men det gäller att bli stark och uthållig så att jag orkar göra det jag ska göra, säger hon i intervjun.
Linn tränar med landslaget i franska Font Romeu, men fortfarande handlar det mycket om alternativ träning.

Operationer i axeln
Hon opererade både axel och ljumske efter säsongen 2022-2023 och axeln fick en ny överhalning efter den gångna vinterns VM i tjeckiska Nove Mesto na Morave.
– Det är lite svårt att säga när jag ska tävla igen. Men självklart hoppas jag och tror att jag ska kunna tävla i vinter, säger hon.
– Det är klart att jag ser fram emot den dag som jag kan träna helt obehindrat. Om det kommer en sådan dag. Det är väl alltid något och ju äldre man blir också… Men att kunna träna utan att behöva anpassa för mycket ser jag fram emot.
Linn klev in på distansen under VM i Nove Mesto. Läs det här.
Hon hoppas kunna bli som innan operationerna och att hon får tillbaka den samma känslan. Axeln är det största problemet, och hon har bland annat ändrat på geväret för att avlasta där det gör ont.
Många kommer säkert att blir förvånade när namnet Linn Gestblom dyker upp i rutan under vinterns skidskyttetävlingar – om hon kommer så långt – men det handlar alltså om den meritterade 30-åringen vi känner som Linn Persson.
Förhoppningsvis fullt återställd.