Rafflande duell när Thingnes Bö tog andra raka segern
Det blev ett spännande slutvarv när herrarnas jaktstart avgjordes. För Sebastian Samuelsson försvann chanserna på en pallplats i det stående skyttet.
Två norrmän och en fransman gjorde upp om segern i herrarnas jaktstart. Sturla Holm Lägreid, Johannes Thingnes Bö och Emilien Jacquelin kom in tillsammans till det sista skyttet. Alla missade ett skott och det blev istället ett dramatiskt spurtvarv. I den långa avslutade backen krockade Jacquelin och Thingnes Bö ihop och fransmannen föll.
Då kunde norrmannen säkra sin 87:e världscupseger, före Jacquelin och landsmannen Sturla Holm Lägreid på tredjeplatsen.
Sebastian Samuelsson var länge med i kampen om pallplatserna men två bom i det första stående skyttet förstörde de chanserna. Han gjorde ett snabbt slutvarv och spurtade i mål på en sjundeplats.
För övriga svenskar var det tungt på vallen; Ponsiluoma missade sex skott och slutade sexa. Jesper Nelin hade fem bom och tappade 13 placeringar till en 36:e plats.
Läs också: Ella Halvarsson fortsätter imponera
Topp 5 herrar:
- Johannes Thingnes Bö, Norge, 32.16,5
- Emilien Jacquelin, Frankrike, +3,5
- Sturla Holm Lägreid, Norge, +3,8
- Sebastian Samuelsson, Sverige, +47,0
- Martin Uldal, Norge, +47,6
Svenska placeringar:
- 4. Sebastian Samuelsson
- 18. Martin Ponsiluoma
- 36. Jesper Nelin
- 53. Viktor Brandt
- 56. Malte Stefansson
Texten uppdateras.










