Sensationen får chansen i singelmixedstafetten

av Maja Eriksson • 19.02.2025
Imorgon körs singelmixedstafetten i VM. Då petas Elvira Öberg och istället får succésvenskan chansen.

Sverige har tagit ut sitt lag till singelmixedstafetten i VM. Det blir Ella Halvarsson och Sebastian Samuelsson som får chansen att kämpa om medaljer i morgondagens tävling. Duon vann världscuppremiären i Kontiolax i samma distans.

Därmed petar man båda systrarna Öberg till förmån för Ella Halvarsson, som så sent som igår tog en silvermedalj i distansen. Johannes Lukas förklarar beslutet.

– Om hon inte ska få chansen nu, när ska hon få det? säger förbundskapten Johannes Lukas, Aftonbladet.

Till SVT säger han:

— Hon har gjort det så bra och hanterat pressen, säger landslagstränaren Johannes Lukas till SVT Sport.

”Formen ska bestämma”

SVTs expert, Mona Brorson, säger så här om uttagningen till singelmixedstafetten.

– Det är formen som ska bestämma. Det är ju Hanna Öberg och Sebastian Samuelsson som har kört den här disciplinen sen den infördes på VM 2019. Det har varit givet för att de har varit bäst, men det här mästerskapet är det Ella som har presenterat sig, säger SVT:s expert Mona Brorsson.

Ella Halvarsson kommer från ett starkt mästerskap med två niondeplatser och en silvermedalj. Sebastian Samuelsson har inte haft ett lika framgångsrikt mästerskap med en 13:e plats som bästa placering individuellt.

Läs en tidigare intervju med Ella Halvarsson: ”Min klart bästa träningssommar hittills”

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Talangen med fullträff i Otepää

    Idag kördes den sista individuella tävlingen i IBU-cupen för den här säsongen. Sprint stod på schemat och då slog 20-åriga talangen till med ett topplopp.
    av Maja Eriksson
    14.03.2025
  • Förkylningssymptomen slår till igen – Reser hem från Oslo

    av Pressmeddelande
    14.03.2025
  • ”Är idiotiskt” – Förbannad på FIS

    av Ingeborg Scheve
    14.03.2025
  • Fantastiskt, Jakov Fak

    av Max Östlund
    13.03.2025
  • Hanna Öberg är i form alltså! – Tvåa i Pokljuka

    av Max Östlund
    13.03.2025