Skidskyttestjärnornas främsta OS-minnen: ”Svårt att välja”

av Maja Eriksson • 25.12.2025
De senaste olympiska spelen har de svenska skidskyttarna skördat framgångar. Här delar stjärnorna med sig av sina främsta OS-minnen.

De senaste olympiska spelen har de svenska skidskyttarna skördat framgångar. Här delar stjärnorna med sig av sina främsta OS-minnen.

OS i Milano/Cortina närmar sig med stormsteg och allt fler svenska idrottare har fått biljetter till mästerskapet. Skidskyttetruppen är inte spikad ännu, men så sent som förra veckan fick fem skidskyttar klartecken.

Se också: Belönas med biljett till olympiska spelen

Pyeongchang och första medaljerna

De senaste två vinterolympiaderna har de svenska skidskyttarna skördat stora framgångar. För Sebastian Samuelsson, som deltagit vid två OS, är minnena från mästerskapet i Pyeongchang 2018, de som väger tyngst.

– Det är väl svårt att välja, men något från Pyeongchang med både min första medalj, silvret jag tar där, men stafettguldet som också var otroligt häftigt. Så jag skulle väl säga att de två veckorna i Pyeongchang är de finaste OS-minnena jag har.

”Euforin i målfållan”

Linn Gestblom har ännu inte fått någon plats till OS om knappt en och en halv månad. Men hon vill lyfta fram flera minnen.

– Jag har två favoriter. Det ena som var en sån overklighetskänsla, det var på mitt första OS när det var lite skräll att vi damer tog medalj. Vi hade varit på pallen några gånger så de fanns ju chans. Att vi då står det med medaljer runt halsen och sedan tittade vi på herrarnas stafett och de vann det loppet. Det var liksom ”händer det här verkligen, är jag med på det här?” Det var nästan att jag såg händelsen utifrån. Det var som att jag inte riktigt kunde ta in den euforin i målfållan när alla samlades, det var riktigt coolt.

”Jag höll för trycket”

OS-guldet i stafett 2022, ligger också högt upp på listan.

– Sen är det svårt att inte säga att jag har ett väldigt gott OS-minne från när vi tog guldet. Och bästa minne för mig är egentligen när jag ledde min sträcka och vi växlade precis med Tyskland. Jag växlade över och bara okej, jag höll för trycket och jag klarade det. Samt jag gjorde exakt det som förväntades av mig. Jag gjorde det jäkligt bra den där tävlingen.

När hon skickade ut Mona Brorsson på den andra sträckan var det en känsla av lättnad.

– Lite grann att pusta ut. Nu är det upp till de andra, nu har jag gjort mitt. Jag kan vara nöjd med det här.

Resten är historia och Sverige kunde ta OS-guldet i damernas stafett.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Det här skall Jean-Marc jobba med framöver

    by Kjell-Erik Kristiansen
    23.03.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    13.01.2026
  • 1

    Tandrevold överväger ny idrott

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    24.03.2026
  • 1

    Skidskytten lägger av – kan fortsätta karriären i Ski Classics

    by Adéla Ročárková
    11.03.2026
  • 1

    – Tack för mig, säger den tidigare världsmästaren

    by Kjell-Erik Kristiansen
    19.03.2026

Fler artiklar

  • Klart med ny skyttetränare för skidskyttelandslaget

    Nu står det klart vem som tar över Jean Marc Chablozs roll som skyttetränare i det svenska landslaget.
    av Maja Eriksson
    15.04.2026
  • LISTA: Längdstjärnorna som slutar

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    15.04.2026
  • Trodde du att säsongen var slut? Här är alla veckans tävlingar

    av Langd.se
    14.04.2026
  • LISTA: Här är skidskyttarna som avslutar karriären

    av Maja Eriksson
    14.04.2026
  • Kläbo investerar – har fått in 100 miljoner

    av Langrenn.com
    13.04.2026