Belönas med OS-plats efter succén

av Maja Eriksson • 16.12.2025
Anna Magnusson leder totala världscupen i skidskytte. Nu har hon och fyra andra skidskyttar fått biljetter till OS.

Anna Magnusson leder totala världscupen i skidskytte. Nu har hon och fyra andra skidskyttar fått biljetter till OS.

Sedan tidigare är Elvira Öberg, Hanna Öberg, Sebastian Samuelsson och Martin Ponsiluoma klara för OS. Nu kompletteras skidskyttetruppen med ytterligare fem namn.

Anna Magnusson har haft en succéartad start på säsongen och leder den totala världscupen efter två världscuprundor. Nu är hon klar för OS, tillsammans med Ella Halvarsson som imponerade i stafetten i Hochfilzen.

– Skidskyttarna har haft en stark start på säsongen med Anna Magnusson i spetsen. Sverige kommer att skicka starka lag till Antholz med redan uttagna Sebastian Samuelsson, Martin Ponsiluoma, Hanna Öberg och Elvira Öberg, säger SOK:s sportdirektör Fredrik Joulamo.

Se också: Myhlback klar för OS – sju nya längdåkare i truppen

Två platser kvar

Tre herrar har också fått OS-biljett. Det är Jesper Nelin, Viktor Brandt och Malte Stefansson.

Svenskt skidskytte får skicka sex herrar och sex damer till vinter-OS. Nu finns en plats kvar på herrsidan och två på damsidan. Skidskyttetruppen blir helt klar den 21 januari.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Svenska skidskyttestjärnan ska bli pappa

    by Maja Eriksson
    28.01.2026
  • 1

    Bryter med landslaget: ”Jag är mycket missnöjd”

    by Ingeborg Scheve
    18.06.2026
  • 1

    Lägger av: 21 februari är karriären över

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    29.01.2026
  • 1

    Allt du behöver veta inför EM i skidskytte

    by Langd.se
    27.01.2026
  • 1

    Pensionen får vänta – tar över nytt landslag

    by Maja Eriksson
    05.05.2026

Fler artiklar

  • SVT utökar bevakningen av Vasaloppsveckan

    SVT har sedan långt tillbaka sänt Tjejvasan, som kommande säsong ingår i Ski Classics. Nu står det klart att SVT även sänder det nystartade herrloppet på samma bana.
    av Maja Eriksson
    17.06.2026
  • TRÄNING PÅ RULLSKIDOR: Grundläggande uthållighet – hur man undviker skador

    av Adéla Ročárková/Bezky.net
    17.06.2026
  • Northug debuterar i svenskt TV-program

    av Längd.se
    16.06.2026
  • Schweiziska landslagsåkaren byter till skidskytte

    av Maja Eriksson
    16.06.2026
  • CYKELTRÄNING: Lätt cykeltur – bygg din grund en timme i taget

    av ProXCskiing.com
    16.06.2026