Sverige ”ägde” Holmenkollen igen – Hanna Öberg bäst

av Kjell-Erik Kristiansen • 19.03.2026
Fem dagar efter att Frida Karlsson & co ”ägde” Holmenkollen tog dom svenska skidskyttedamerna över positionen. Speciellt Hanna Öberg som vann sin tredje sprint för säsongen och åter igen fick syster Elvira med sig på pallen.

Fem dagar efter att Frida Karlsson & co ”ägde” Holmenkollen tog dom svenska skidskyttedamerna över positionen. Speciellt Hanna Öberg som vann sin tredje sprint för säsongen och åter igen fick syster Elvira med sig på pallen.

Det krävdes felfritt skytte för en plats på pallen. Och det fixade systrarna Öberg, som tog en sprintdubbel i Kontiolahti för två veckor sedan. Bara OS-mästarinnan i jaktstart, italienskan Lisa Vittozzi, matchade systrarna från Piteå.
Både Elvira och Hanna förlorade lite till Vittozzi på slutvarvet, men det höll till seger med 5,3 sekunder för storasyster Hanna.
– Man kan väl säga att jag trivs bra här i Holmenkollen. Jag har fortfarande bra form och jag var fokuserat hela vägen. Det var kul att tävla i dag och det var en häftig laginsats, säger Hanna Öberg, som också pekar på att dom svenska damerna kämpar en hård kamp mot Frankrike om att vinna nationscupen för damer.

FELFRITT SKYTTE och tredje sprintsegern för säsongen för Hanna Öberg. Foto: NORDIC FOCUS

Elvira slutade trea och var 20 sekunder bak i mål. Anna Magnusson kämpar mot systrarna om en pallplats i världscupen totalt. Nu var hon 7:a med felfritt skytte, medan Anna Karin Heijdenberg och Linn Gestblom följde på platserna bakom. Dom hade en respektive inga straffrundor.
Ella Halvarsson sköt också felfritt och slutade på en 18:e plats. Därmed var Sverige den klart bästa nationen i den norska nationalanläggningen.

Lou Jeanmonnot var 6:a med en straffrunda. Men det räckte för att avgöra världscupen totalt och dessutom vinna sprintcupen.
– Det känns befriande, jag har försökt att inte tänka på det, säger Jeanmonnot, som förra säsongen förlorade den totala världscupen just här i Holmenkollen efter en mycket spännande avslutning mot tyskan Franziska Preuss som nu har lagt av.
Bäst av dom franska var Julia Simon på fjärde plats med bästa norskan Ingrid Landmark Tandrevold på platsen bakom.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Ännu en skidskyttelegend har blivit tvåbarnsmamma

    by Adéla Ročárková/Kjell-Erik Kristiansen
    09.09.2026
  • 1

    Dubbelt svenskt på pallen i Lake Placid

    by Noah Rådmark
    28.02.2026
  • 1

    Dubbelsvenskt på pallen efter jättelik upphämtning

    by Noah Rådmark
    01.03.2026
  • 1

    Tar in Norges guldtränare

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.02.2026
  • 1

    Superskytte av Nykvist – bäste svensk

    by Noah Rådmark
    01.03.2026

Fler artiklar

  • Frida Karlsson inför hemma-VM: ”Jag hoppas kunna bjuda på show”

    2015 stod hon i publikhavet i Falun. Nu kommer VM tillbaka och dubbla OS-mästarinnan Frida Karlsson har ett mål. Hon vill bjuda på show inför tusentals svenskar.
    av Mattias Modéen
    14.10.2026
  • Ännu inget tv-avtal klart inför skid-VM

    av Mattias Modéen
    14.10.2026
  • Ski Classics kommer till Spanien med RTVE

    av Ski Classics
    14.10.2026
  • Spansk världscupåkare stärker Österrikes äldsta Pro Team

    av Leandro Lutz
    14.10.2026
  • Frida Karlsson hedersmedborgare i Val di Fiemme

    av Mattias Modéen
    13.10.2026