Sverige missade medalj i den avslutande stafetten

av Maja Eriksson • 02.02.2025
Sverige var länge med i kampen om medaljerna i damernas stafett. Men på den avslutande sträckan fick EM-drottningen problem i det stående skyttet och Sverige föll tillbaka.

Idag avslutas EM i skidskytte med stafetter. Först ut var damerna och där var Sverige länge med och nosade på medalj.

Johanna Skottheim inledde stafetten på allra bästa sett och växlade ut Annie Lindh i täten. Lindh fick besked tidigt på morgonen att hon skulle köra stafetten, efter att Anna Hedström tvingats kasta in handduken på grund av förkylning.

Annie Lindh behövde använda två extraskott i det liggande skyttet men sköt fullt i stående och växlade ut Emma Nilsson på en fjärdeplats med häng uppåt. Emma Nilsson behövde använda alla extraskott men höll Sverige kvar i matchen.

Sköt straffrunda

Anna-Karin Heijdenberg, EM-drottningen, gav sig ut i jaktläge. Men i det stående skyttet fick hon problem, och drog på sig straffrunda. Istället för att vara med och slåss om bronsmedaljen, föll Sverige tillbaks till en sjätteplats i mål. Efter straffrundan gjorde dock Heijdenberg en stark avslutning och passerade Norge på slutet.

Vann gjorde Tyskland, före Frankrike och hemmanationen Italien fick med sig en bronsmedalj.

Topp 5 stafett:

  1. Tyskland, 0+9, 1.14.04,2
  2. Frankrike, 1+11, +22,3
  3. Italien, 1+9, +41,4
  4. Bulgarien, 0+6, +1.10,0
  5. Österrike, 1+11, +1.14,7

HÄR hittar du resultat.

Texten uppdateras.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Ledarvästen till trots – Jizerska är Novaks stora mål

    Max Novak är en av Sveriges bästa långloppsåkare. Efter andraplatsen i Marcialonga för nästan två veckor sedan befäste han sin position i toppen. Många vet att han har rötter från Tjeckien. Nu berättar han om banden till landet, och varför Jizerska är ett av hans stora mål.
    av Max Östlund
    05.02.2025
  • Inför debuten i Jizerska – ”Jag suktar efter en bättre placering”

    av Max Östlund
    04.02.2025
  • Dubbla guld i U23-VM: ”Det var en väldigt bra dag”

    av Maja Eriksson
    04.02.2025
  • Helt överlägsen seger i kvalet

    av Max Östlund
    04.02.2025
  • Myhlback slagen av sprintledaren i Orsa

    av Max Östlund
    04.02.2025