Birklin positiv till världscupavslutning i Falun

av langd • 03.01.2017

Jimmy Birklin, VD för Svenska Skidspelen, är positivt inställd till en världscupavslutning i Falun redan den här säsongen:
– Jag ser flera ekonomiska möjligheter med att arrangera ytterligare en världscuphelg i Falun.

Jimmy Birklin, VD för Svenska Skidspelen, är positivt inställd till en världscupavslutning i Falun redan den här säsongen:
– Jag ser flera ekonomiska möjligheter med att arrangera ytterligare en världscuphelg i Falun.

Just nu pågår förberedelserna av världscuptävlingarna i Falun den 28-29 januari. Samtidigt har möjligheten öppnat sig för att Falun även ska få arrangera världscupavslutningen den 16-19 mars.
Detta sedan Ryssland avsagt sig värdskapet på grund av den pågående dopingutredningen.

Flera länder, bland annat Sverige genom Svenska skidförbundet, har anmält intresse för avslutningsloppen.

Det tycker Jimmy Birklin är bra och säger:
– Jag ser en stor ”uppsida” inom flera områden genom att också ta världscupavslutningen – förutsatt att även Föreningen Svenska Skidspelen, där funktionärerna finns, är positivt inställt, liksom att Falu kommun ger klartecken. Dessutom är det viktigt att den infrastruktur på arenan, som vi bygger inför världscuphelgen 28-29 januari, kan stå kvar till mars.

Jimmy Birklin fortsätter:
– Samtidigt har vi fullt fokus på tävlingarna i januari som kommer att bli en fin skidfest. Beslut om var längdskidornas världscuptävling arrangeras beräknas fattas inom kort.

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Tar hem världscuptvåan till sista helgen

    Världscuptvåan från Tyskland ansluter nu till Team Ragde Charges trupp för att förstärka det redan så namnkunniga laget.
    av Max Östlund
    26.03.2025
  • Lægreid med passning till Samuelsson: — Bygg en skjutbana i källaren

    av Ingeborg Scheve/Max Östlund
    26.03.2025
  • Svenska framgångar i USA – talangen fortsätter imponera

    av Maja Eriksson
    25.03.2025
  • Diggins i en klass för sig – så slutade totalen för damerna

    av Max Östlund
    25.03.2025
  • Vasaloppsvinnare gjorde comeback och vann – slog världscupsåkare

    av Langd.se
    25.03.2025