Jonas, Adam, Moa och Johanna segrade i USM
När USM i dag inleddes med distanslopp i fristil så blev det två segrar till Dalarna em till Västergötland och och till Småland. På tävlingarna i Zinkgruvan åkte 16-åringarna 7,5 km och 15-åringarna 5 km.
När USM i dag inleddes med distanslopp i fristil så blev det två segrar till Dalarna em till Västergötland och och till Småland.
På tävlingarna i Zinkgruvan åkte 16-åringarna 7,5 km och 15-åringarna 5 km.
Bland de äldre killarna blev det seger för Jonas Eriksson från Stora Tuna i Borlänge. Lillbrorsan till landslagsmeriterade Gustav vann 3,4 sekunder före Sebastian Samuelsson, Remsele och fem sekunder före en annan åkare från Borlänge, Viktor Lundmark, Kvarnsveden.
I H 15 tog Adam Persson Eksjö SOK en klar seger. Ännu större var segermarginalen för Moa Olsson från Vansbro som vann D 16 med nästan minuten.
I D 15 var det allra hårdast om segern. Johanna Hagström från Falköping var snabbast när hon vann med en sekund före Alicia Persson, Stockvik.
Resultat







