Moratrio laddade för Skand-tour

av langd • 03.02.2010
IFK Mora SK har tre åkare med i den 10-mannatrupp som Sverige skickar till Skandinaviska Cupen i Lettland och Estland. Sofia Bleckur, Martin Johansson och Eva Svensson ska alla tre försvara de svenska färgerna i den tour på fyra tävlingar som avgörs 3-7 februari.

IFK Mora SK har tre åkare med i den 10-mannatrupp som Sverige skickar till Skandinaviska Cupen i Lettland och Estland. Sofia Bleckur, Martin Johansson och Eva Svensson ska alla tre försvara de svenska färgerna i den tour på fyra tävlingar som avgörs 3-7 februari.

IFK Mora SK har tre åkare med i den 10-mannatrupp som Sverige skickar till Skandinaviska Cupen i Lettland och Estland.
Sofia Bleckur, Martin Johansson och Eva Svensson ska alla tre försvara de svenska färgerna i den tour på fyra tävlingar som avgörs 3-7 februari.

Touren består i tur och ordning av sprint fristil onsdag, 10/15 fristil torsdag, vilodag på fredag, sprint klassiskt lördag och 10/15 klassiskt söndag.
– Jag brukar ju inte hävda mig på sprint men nu när tävlingarna hänger ihop så är det bara att köra på. Det ska bli kul, säger Martin.
Det enda som stör just nu för Martin är lite träningsvärk. Detta efter helgen snöskolopp i Rättvik som han vann före en fransman.
– Jag hade bara prövat snöskorna 20 meter innan start. Så det är klart att det var lite ovant, förklarar Martin.
Men nu är det förstås fokus på skidorna igen. Så också för Sofia och Eva som båda gjorde bra ifrån sig på SM i Piteå.
– Jag var lite snuvig ett par dagar efter SM men sedan har det känts bra. Nu ska det bli riktigt kul att tävla här. Det har kommit mycket nysnö så det kanske blir lite lösa förhållanden, berättar Sofia.
Övriga åkare i svenska truppen är: Robin Bryntesson, Markus Ottosson, Jens Eriksson, Fredrik Karlsson, Anders Svanebo, Mia Eriksson och Emma Wikén.
 
 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Lövhultsloppet, Nässjö Ski, Lövhult, Småland

    by langd
    14.02.2010
  • 1

    Evertsbergsrännet, Evertsbergs SK, Älvdalen

    by langd
    06.02.2010
  • 1

    Högberg vann Malmfältsloppet

    by langd
    28.02.2010
  • 1

    Joakim Abrahamsson blir ny verksamhetsledare för elitidrott vid Luleå tekniska universitet

    by langd
    09.03.2020
  • 1

    Harsa Ski Maraton slog rekord

    by langd
    01.02.2009

Fler artiklar

  • Gus Schumacher byter också skidmärke

    Han har åkt på samma skidmärke sedan han som 14-åring fick en T-shirt och 50% på skidorna. Nu är det dock slut. OS-tvåan från USA är den nästa toppåkaren som meddelar att han byter skidmärke nästa säsong.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    19.06.2026
  • Varför träna på hög höjd?

    av Mattis Basille
    19.06.2026
  • Bryter med landslaget: ”Jag är mycket missnöjd”

    av Ingeborg Scheve
    18.06.2026
  • LÖPTRÄNING: Effektiva intervaller – förbättra din syreupptagningsförmåga

    av Maja Eriksson/Längd.se
    18.06.2026
  • SVT utökar bevakningen av Vasaloppsveckan

    av Maja Eriksson
    17.06.2026