Rekordintresse för Tjejskidan i Täby

av langd • 17.01.2013
2010 startade Sundbybergs IK och Täby IS i samarbete med Täby konstsnöspår Tjejskidan. När tävlingen på lördag avgörs för fjärde gången blir det rekordmånga startande, kanske mot 500. – Ja, det verkar bli ett rekordår. Vi har redan över 300 anmälda och många brukar anmäla sig sent, berättar Cecilia Aflodal från arrangörsstaben.

2010 startade Sundbybergs IK och Täby IS i samarbete med Täby konstsnöspår Tjejskidan. När tävlingen på lördag avgörs för fjärde gången blir det rekordmånga startande, kanske mot 500. – Ja, det verkar bli ett rekordår. Vi har redan över 300 anmälda och många brukar anmäla sig sent, berättar Cecilia Aflodal från arrangörsstaben.

2010 startade Sundbybergs IK och Täby IS i samarbete med Täby konstsnöspår Tjejskidan.
När tävlingen på lördag avgörs för fjärde gången blir det rekordmånga startande, kanske mot 500.
– Ja, det verkar bli ett rekordår. Vi har redan över 300 anmälda och många brukar anmäla sig sent, berättar Cecilia Aflodal från arrangörsstaben.

Första året kom 175 tjejer tills start och rekordet på 285 startande är från 2011. Förra året fick man byta datum på grund av snöbrist och då kom något färre till start.

Nu är det dock fina förhållanden och allt talar för en skidfest på lördag. Det finns både tävlingsklass och motionsklass och loppet är seedningsgrundande för Tjejvasan. Tävlingen körs tre varv på en 5,2 km lång bana.

– Just nu är spåren fina. Det har snöat en del de senaste dagarna. På tävlingsdagen blir det tre spår i bredd, berättar Cecilia Aflodal och fortsätter;
– Prognosen säger att det ska blir cirka 14 grader kallt på lördag och både sol och moln.

Favorit till segern i tävlingsklassen är Linnea Björn från en av arrangörsklubbarna, Sundbybergs IK. Ett spännande namn till start är landslagstjejen i moutainbike, Kajsa Snihs, som också är en duktig skidåkare.

Intresset för längdåkning i Stockholmsområdet har ökat på senare år och nu är det riktigt hett. I morse hade TV4 Stockholm ett inslag om Tjejskidan som finns här.

Tävlingens hemsida.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Högberg vann Malmfältsloppet

    by langd
    28.02.2010
  • 1

    Lövhultsloppet, Nässjö Ski, Lövhult, Småland

    by langd
    14.02.2010
  • 1

    Resultat SM 50 km herrar

    by langd
    11.04.2021
  • 1

    Stora prispengar till bästa totalvinnaren i SM

    by langd
    24.01.2012
  • 1

    Harsa Ski Maraton slog rekord

    by langd
    01.02.2009

Fler artiklar

  • Sprintstjärnan klar för division 4-lag – efter tung säsong

    Världsmästaren har skrivit på för en fotbollsklubb i division fyra. Där blir han en nyckelspelare för laget kommande säsong.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    13.04.2026
  • Har du en förvaringsrutin för dina skidor i sommar?

    av Leandro Lutz/Katerina Paul
    12.04.2026
  • Vasaloppsvinnaren överlägsen i SM-femmilen

    av Langd.se
    12.04.2026
  • Tar sjätte raka SM-guldet efter rysare

    av Maja Eriksson
    12.04.2026
  • Startlistor och starttider söndag

    av Langd.se
    12.04.2026