SK Bore satsar på bra SM-arrangemang 2012
av langd
• 10.05.2011
Efter fyra år då alla senior-SM arrangerats i Norrland styr 3- och 5-milen samt stafetterna kosan söderut 2012 då dessa arrangeras i Värmland, närmare bestämt på Långberget i Sysslebäck.
Efter fyra år då alla senior-SM arrangerats i Norrland styr 3- och 5-milen samt stafetterna kosan söderut 2012 då dessa arrangeras i Värmland, närmare bestämt på Långberget i Sysslebäck.
Längd.se: Det är ett tag sedan ett SM arrangerades i södra Sverige, men nu satsar ni alltså på just detta?
–Vi i SK Bore är ju vana vid stora arrangemang såsom skandinavisk cup i längd och junior-VM i skidskytte och de uppe på Långberget är verkligen proffs på boende- och marknadsföringsbiten och så har de fantastiska anläggningar för skidåkning så jag tror detta kan bli riktigt bra berättar Hans Carlson, ordförande i SK Bore när Längd.se når honom på telefon. Carlson lägger dessutom till att de flesta människorna bor ju i södra Sverige och att skidåkning på senare tid kommit mer och mer till folks medvetande.
Kommer det bli tv-sändningar från tävlingarna?
–Vi i SK Bore har absolut inget emot att möta den utmaning som krävs för att få till bra förhållanden för TV, men som det ser ut nu måste man arrangera hela SM-veckan för att det ska bli aktuellt med direktsändningar och dom resurserna har vi inte just nu här i Värmland.
Tävlingarna går ju i slutet av mars och början av april, kommer det verkligen finnas snö kvar då?
–Ja, Långberget ligger högt upp och är väldigt snösäkert.
Tävlingsorten ligger ju väldigt nära Norge, finns det några planer på att försöka få med norska åkare?
–Vi har faktiskt diskuterat en del med Svenska skidförbundet om det går att lösa på något vis. Personligen tror jag utvecklingen går mot att vi samarbetar mer och mer över gränsen och det skulle kanske framförallt vara nyttigt för våra svenska åkare som kan få riktigt bra matchning. På skandinaviska cupen i vintras valde ju bland annat Martin Jonsrud Sundbye, Eldar Rönning och Kristin Störmer Steira att åka i Torsby istället för Tour de Ski så vi hoppas att de norska åkarna är intresserade att komma hit menar Carlson.
Vidare tipsar Carlson längds läsare att få en tävling redan i samband med tävlingen Ski Festival i slutet av augusti där banan går dels i skidtunneln och dels på sparad snö utomhus. Startfältet brukar även här vara riktigt starkt då bland andra Charlotte Kalla kan räknas till tidigare deltagare.