SM-veckan genomförs enligt plan

av langd • 23.01.2017

Svenska Skidförbundet har beslutat att SM-veckan 2017 i Söderhamn ska genomföras enligt tidigare fastställt tävlingsprogram.

Svenska Skidförbundet har beslutat att SM-veckan 2017 i Söderhamn ska genomföras enligt tidigare fastställt tävlingsprogram.

På grund av den senaste tidens milda väder har arrangerande Söderhamns OK och Söderhamns Skidkamrater piroriterat snöläggning på de kortare tävlingsbanorna i bansystemet.

De tävlingsbanor som kommer att användas under SM-veckan finns publicerade på tävlingarnas officiella webbplats.

SM-veckan i längdskidor genomförs 1-5 februari på Hällåsens skidstadion i Söderhamn och är en del av SM-veckan vinter 2017.

SM-veckans officiella webbplats

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Diggins i en klass för sig – så slutade totalen för damerna

    Så gick alla cuperna för damerna efter att säsongen avrundades i finska Lahti i helgen. Diggins tidigare segrar. Variationen mellan nationerna. Sprintcupsegraren utan sprintseger.
    av Max Östlund
    25.03.2025
  • Vasaloppsvinnare gjorde comeback och vann – slog världscupsåkare

    av Langd.se
    25.03.2025
  • Missade säsongen men fann kärleken

    av Kjell-Erik Kristiansen
    25.03.2025
  • Tillbaka i Ski Classics – utmanar Ebba och Stina

    av Max Östlund
    25.03.2025
  • Nu kommer Ebba och Stina att mötas igen

    av Max Östlund
    25.03.2025