Tour de Falun är igång

av langd • 05.09.2008
I onsdags startade den andra upplagan av Tour de Falun som körs på rullskidor runt om i Faluns terräng. Fyra etapper avgörs under fem dagar som avslutas med en jaktstart på den totala ställningen efter tre etapper, 3/9 till 7/9.

I onsdags startade den andra upplagan av Tour de Falun som körs på rullskidor runt om i Faluns terräng. Fyra etapper avgörs under fem dagar som avslutas med en jaktstart på den totala ställningen efter tre etapper, 3/9 till 7/9.

I onsdags startade den andra upplagan av Tour de Falun som körs på rullskidor runt om i Faluns terräng. Fyra etapper avgörs under fem dagar som avslutas med en jaktstart på den totala ställningen efter tre etapper, 3/9 till 7/9.

Med hjälp från idrottshögskolan Dalarna, som står till förfogande med transporter och lite material med mera så blir det en riktigt bra tävling. Hittills har bara åkare från Högskolan Dalarna varit med och deltagit men förhoppningarna är att det vill komma lite utomstående folk så småningom, samtidigt kunna utveckla tävlingen på olika sätt.
Första upplagan kördes 2007 vilket visade bra respons, därför är planen att fortsätta köra detta spännande och roliga evenemang.

På varje etapp samlar man på sig poäng som i slutändan görs om i sekunder till den avgörande jaktstarten. Efter varje etapp delas denna poängställning ut.
Planen är att göra en rolig grej där man får känna på tävlingsnerverna inför hösten och innan vinterns säsong drar igång. Att sätta på sig nummerlappen är alltid lite extra för att kunna ta ut det där sista i kroppen. Än så länge tar vi tävlingen som några bra träningspass därför kör vi än så länge på lite tyngre rullmotstånd på skidorna för att få hjärtat att slå.

Etapp 1, prolog

Som sagt, i onsdags kördes den första etappen av fyra. En prolog på ca.3 kilometer i den klassiska stilen. Totalt ställde 12 åkare upp i det något regnruskiga vädret. Segrade gjorde Jimmie Jonsson före Fredrik Östberg och Kalle Gräfnings. I damklassen segrade Anna Karin Strömstedt föra Sandra Haglund och Lina Korsgren.’
Torsdag var det vilodag för att sedan på fredag, lördag och söndag köra dom sista etapperna.

Du hittar även information om etapperna på www.tourdefalun.blogg.se där även uppdateringar om varje etapp- dag sker, bilder, resultat och förhoppningsvis någon kommentar från åkarna. På min egen hemsida hittar du information om Touren www.rikardtynell.se

Resultat Etapp 1,  klassisk prolog:
1) Jimmie Jonsson, 10,48, 2) Fredrik Östberg, 11,07, 3) Kalle Gräfnings, 11,15, 4) Robert Eskelund, 11,33, 5) Johan Edin, 12,11, 6) Patrik Karlsson, 13,28 (utan stavar), 7) Markus Åberg, 13,38, 8) Andreas Lundbld, 13,45. Daniel Nordebo, 11,33 (körde skate)
Damer: 1) Anna-Karin Strömstedt, 12,59, 2) Sandra Haglund, 13,09, 3) Lina Korsgren, 13,49.                   

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Högberg vann Malmfältsloppet

    by langd
    28.02.2010
  • 1

    Lövhultsloppet, Nässjö Ski, Lövhult, Småland

    by langd
    14.02.2010
  • 1

    Resultat SM 50 km herrar

    by langd
    11.04.2021
  • 1

    Stora prispengar till bästa totalvinnaren i SM

    by langd
    24.01.2012
  • 1

    Harsa Ski Maraton slog rekord

    by langd
    01.02.2009

Fler artiklar

  • Allt du behöver veta inför SM-avslutningen på Idre Fjäll

    Till helgen avslutas den nationella säsongen med SM i sprintstafett, tremil och femmil. Här finns startlistor, starttider och ytterligare information inför tävlingarna.
    av Langd.se
    09.04.2026
  • Långloppsprofilen startar nytt bolag: ”Allergisk mot ineffektivitet”

    av Maja Eriksson
    08.04.2026
  • Tog karriärens första seger – klar för topplag

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    08.04.2026
  • Norska stjärnan kan åka för Sverige i framtiden

    av Ingeborg Scheve/Kjell-Erik Kristiansen
    07.04.2026
  • Landslagsstjärnorna vann Åk en mil vinn en bil

    av Maja Eriksson
    07.04.2026