fredag, jun 14, 2024 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 25,914,004
2 Emilie Fleten 25,906,053
3 Ida Dahl 25,349,402
4 Kasper Stadaas 25,223,899
5 Andreas Nygaard 24,934,569
6 Johan Hoel 24,707,367
7 Max Novak 24,166,685
8 Magni Smedås 24,096,434
9 Thomas Ødegaard... 23,852,025
10 Torleif Syrstad 23,844,654
11 Amund Riege 23,583,626
12 Axel Jutterströ... 23,542,041
13 Eirik Sverdrup ... 23,451,378
14 Runar Skaug Mat... 23,406,779
15 Herman Paus 23,398,617
16 Oskar Kardin 23,295,927
17 Morten Eide Ped... 23,285,882
18 Stian Hoelgaard 23,173,466
19 Alvar Myhlback 23,165,443
20 Petter Stakston 23,082,621
21 Magnus Vesterhe... 22,979,229
22 Karstein Johaug 22,772,809
23 Tord Asle Gjerd... 22,630,484
24 Johannes Eklöf 22,542,970
25 Thomas Bing 22,374,724
26 Astrid Øyre Sli... 22,119,196
27 Kati Roivas 21,625,092
28 Jeremy Royer 21,459,378
29 Einar Kalland-O... 21,381,668
30 Anikken Gjerde ... 21,371,471
31 Silje Øyre Slin... 21,131,436
32 Nils Dahlsten 21,036,730
33 Klas Nilsson 20,963,902
34 Alfred Buskqvis... 20,959,327
35 Eddie Edström 20,918,257
36 Thomas Joly 20,769,655
37 Torgeir Sulen H... 20,750,282
38 Karolina Hedens... 20,747,023
39 Jenny Larsson 20,746,503
40 Marcus Johansso... 20,519,477
41 Johan Tjelle 20,321,169
42 Patrick Fossum ... 20,194,014
43 Petter Northug 20,160,567
44 Fabián Štoček... 20,118,753
45 Ole Jørgen Bruv... 20,102,163
46 Joar Thele 20,023,863
47 Juuso Mäkelä 19,956,551
48 Sofie Elebro 19,681,634
49 Jan Šrail 19,577,269
50 Fredrik Helgest... 19,176,422
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Vinterspel i Luleå i strålande väder

I Luleå gav väderomslaget lysande förutsättningar för de 220 startande i Luleå Gjutarens vinterspel på Kronanberget tre kilometer utanför centrum. Det var soligt och fint, en grad kallt och starka åkare i alla klasser utom möjligen i junior- och seniorklasserna där många av de bästa tävlat i Åsarna den här helgen.


RESULTATLISTA för Gjutarens Vinterspel 2010 2010-01-10

Arrangör: Luleå Gjutarens IF H 9 (K) Banlängd 1.5 km Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff ------------------------------------------------------------------------------ 1 42 Emil Ribom Kalix SK 8:18 0 2 40 Jens Eriksson Norrfjärdens IF 10:34 2:16 3 41 Owen Sundbom Norrfjärdens IF 12:20 4:02 D 9 (K) Banlängd 1.5 km Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff ------------------------------------------------------------------------------ 1 50 Ellen Gustafsson Brändöns IF 10:06 0 2 49 Sofia Westerlund Hemmingsmarks IF 10:26 20 3 46 Rebecca Franzén Sävast Ski Team 11:35 1:29 4 51 Lilly Johansson Norrfjärdens IF 12:03 1:57 5 45 Amalia Söderberg Sunderby SK 12:26 2:20 6 48 Olivia Lindqvist Kalix SK 12:53 2:47 7 47 Sara Brännström Luleå Gjutarens IF 12:58 2:52 H 10 (K) Banlängd 1.5 km Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff ------------------------------------------------------------------------------ 1 67 Joel Björkman Kalix SK 8:15 0 2 64 Filip Öberg Kalix SK 8:31 16 3 66 Elias Fors Luleå Gjutarens IF 8:43 28 4 56 Hampus Björn IFK Arvidsjaur Skid. 8:54 39 5 54 Klas Kärrman Norrfjärdens IF 9:02 47 6 61 Albin Norén Norrfjärdens IF 9:11 56 7 65 Aron Pettersson Älvsby IF 9:12 57 8 63 Emil Eliasson OK Sarven 10:01 1:46 9 57 Hampus Östlin Sunderby SK 10:11 1:56 10 59 Emanuel Holmberg Luleå Gjutarens IF 10:25 2:10 11 58 Gabriel Larsson BAIK 10:57 2:42 12 55 Piotr Klisinski Luleå Gjutarens IF 11:17 3:02 13 60 Joel Sundqvist Luleå Gjutarens IF 11:36 3:21 D 10 (K) Banlängd 1.5 km Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff ------------------------------------------------------------------------------ 1 88 Elinor Jakobsson Gällivare SK 9:20 0 2 87 Anna Andersson Hemmingsmarks IF 9:27 7 3 85 Carolina Westin Sävast Ski Team 9:49 29 4 74 Svea Holmbom Sävast Ski Team 9:50 30 5 78 Elsa Christoffersson Luleå Gjutarens IF 10:07 47 6 80 Emma Hedlund Luleå Gjutarens IF 10:14 54 7 81 Amanda Lundberg Jukkasjärvi IF 10:20 1:00 8 84 Therese Hedlund Sävast Ski Team 10:26 1:06 9 77 Moa Majbäck Jukkasjärvi IF 10:29 1:09 10 75 Julia Lindmark Jukkasjärvi IF 10:37 1:17 11 86 Julia Brännström Sunderby SK 11:02 1:42 12 70 Moa Rundgren Sunderby SK 11:04 1:44 13 71 Lovisa Eriksson Luleå Gjutarens IF 12:01 2:41 14 82 Ida Olofsson Luleå Gjutarens IF 12:21 3:01 15 73 Elvira Forslund Luleå Gjutarens IF 12:26 3:06 79 Ella Gunnari Luleå Gjutarens IF 12:26 3:06 17 89 Josefin Stenberg Kalix SK 12:48 3:28 H 11 (K) Banlängd 1.5 km Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff ------------------------------------------------------------------------------ 1 92 Martin Granberg Strömnäs GIF 8:07 0 2 94 Andreas Karlsson Norrfjärdens IF 8:08 1 3 95 Simon Andersson Sävast Ski Team 9:55 1:48 4 93 Harald Larsson BAIK 10:19 2:12 5 96 Edvin Olsson Luleå Gjutarens IF 10:55 2:48 D 11 (K) Banlängd 1.5 km Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff ------------------------------------------------------------------------------ 1 106 Matilda Niemi Jukkasjärvi IF 7:46 0 2 102 Hanna Eriksson Luleå Gjutarens IF 8:26 40 104 Alva Mikko Jukkasjärvi IF 8:26 40 4 105 Elvira Öberg Hemmingsmarks IF 8:40 54 5 103 Sofia Westin Sävast Ski Team 8:57 1:11 6 98 Evelina Söderberg Sunderby SK 10:36 2:50 7 97 Moa Johansson Norrfjärdens IF 10:59 3:13 8 100 Mirjam Holmberg Luleå Gjutarens IF 11:03 3:17 9 101 Adison Sundbom Norrfjärdens IF 12:40 4:54 H 12 (K) Banlängd 2.5 km Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff ------------------------------------------------------------------------------ 1 116 Axel From Rutviks SK 12:19 0 2 112 Jesper Matti Bodens SK 12:48 29 3 118 Rasmus Wickbom Sävast Ski Team 13:17 58 4 117 Albin Larsson Brändöns IF 13:28 1:09 5 110 Simon Stenberg Kalix SK 15:06 2:47 6 114 Axel Virtala Luleå Gjutarens IF 20:20 8:01 D 12 (K) Banlängd 2.5 km Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff ------------------------------------------------------------------------------ 1 131 Linnea Fjällborg Jukkasjärvi IF 12:54 0 2 127 Nelly Johansson Luleå Gjutarens IF 13:02 8 3 128 Maja Majbäck Jukkasjärvi IF 13:08 14 4 124 Maria Olofsson Kalix SK 13:17 23 5 134 Cornelia Norberg BAIK 13:48 54 6 123 Elin Lundgren Sävast Ski Team 13:54 1:00 7 126 Julia Stridsman BAIK 14:02 1:08 8 129 Ida Waistedt Jukkasjärvi IF 14:44 1:50 9 130 Elin Nordlund Strömnäs GIF 15:23 2:29 10 132 Cecilia Gustafsson Brändöns IF 16:08 3:14 11 125 Johanna Lundkvist Kalix SK 16:55 4:01 12 122 Louise Roslin Storfors SK 17:09 4:15 13 133 Elina Ahlström Sävast Ski Team 17:17 4:23 H 13 (K) Banlängd 2.5 km Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff ------------------------------------------------------------------------------ 1 146 David Arvidsson IFK Arvidsjaur Skid. 10:20 0 2 138 Elias Andersson Sunderby SK 11:09 49 3 147 Jonatan Ek Kalix SK 11:10 50 4 140 David Nilsson Sävast Ski Team 11:25 1:05 5 139 André Mattei Sävast Ski Team 11:31 1:11 6 145 Kevin Roberts Sävast Ski Team 11:46 1:26 7 148 Johan Nilsson Byske SK 12:06 1:46 8 143 Kalle Henriksson Sunderby SK 12:10 1:50 9 149 Edwin Bäckström Storfors SK 12:13 1:53 10 144 Erik Pakkala Sävast Ski Team 12:36 2:16 11 142 Marcus Karlsson Norrfjärdens IF 13:26 3:06 D 13 (K) Banlängd 2.5 km Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff ------------------------------------------------------------------------------ 1 153 Emma Ribom Kalix SK 10:48 0 2 158 Ottilia Niemi Jukkasjärvi IF 11:09 21 3 155 Marie Axelsson Strömnäs GIF 12:09 1:21 4 157 Matilda Henriksson Jukkasjärvi IF 12:12 1:24 5 159 Johanna Engström Sunderby SK 12:25 1:37 6 156 Amanda Mikko Jukkasjärvi IF 12:29 1:41 7 152 Kajsa Kärrman Norrfjärdens IF 12:52 2:04 8 160 Matilda Jönsson Sävast Ski Team 13:09 2:21 9 161 Jenny Björnfot Sunderby SK 13:23 2:35 10 154 Vanessa Franzen Sävast Ski Team 14:47 3:59 H 14 (K) Banlängd 2.5 km Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff ------------------------------------------------------------------------------ 1 170 Anton Björkman Kalix SK 9:58 0 2 173 Kalle Eriksson OK Sarven 10:28 30 3 175 Emil Edman Luleå Gjutarens IF 10:37 39 4 168 Oscar Westin Sävast Ski Team 10:40 42 5 167 Marcus Sundvall Malmbergets AIF 11:04 1:06 6 176 Petter Axelsson Luleå Gjutarens IF 11:05 1:07 7 169 Mattias Nilsson Brändöns IF 11:12 1:14 8 174 Rasmus Eriksson Luleå Gjutarens IF 11:16 1:18 9 166 Erik Edman Luleå Gjutarens IF 11:17 1:19 10 171 Niklas Öberg Strömnäs GIF 11:36 1:38 11 172 Johan Ahlström Sävast Ski Team 11:49 1:51 12 165 Jesper Pettersson Strömnäs GIF 12:52 2:54 D 14 (K) Banlängd 2.5 km Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff ------------------------------------------------------------------------------ 1 183 Ida Rönnkvist Kalix SK 10:57 0 2 186 Jenny Larsson Luleå Gjutarens IF 10:59 2 3 180 Vendela Henriksson Luleå Gjutarens IF 11:18 21 4 182 Vilma Funck Jukkasjärvi IF 11:27 30 5 187 Tove Landström IFK Arvidsjaur Skid. 11:34 37 6 181 Ida Nordlund Strömnäs GIF 11:56 59 7 185 Karin Nutti Pilflykt Gällivare SK 12:03 1:06 8 178 Emelie Granberg Strömnäs GIF 15:33 4:36 H 15 (K) Banlängd 5 km Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff ------------------------------------------------------------------------------ 1 191 Tobias Berglund Hemmingsmarks IF 18:21 0 2 196 Emil Vinsa Jukkasjärvi IF 19:18 57 3 193 Per-Ola Jannok Gällivare SK 20:57 2:36 4 195 Anton Möller IFK Arvidsjaur Skid. 21:16 2:55 5 192 Anton Andersson Sunderby SK 21:29 3:08 6 198 Henrik Fjällborg Jukkasjärvi IF 21:46 3:25 7 197 Christian Roslin Storfors SK 21:49 3:28 D 15 (K) Banlängd 5 km Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff ------------------------------------------------------------------------------ 1 202 Mimmi Björn IFK Arvidsjaur Skid. 18:52 0 2 209 Hanna Öberg Hemmingsmarks IF 20:25 1:33 3 205 Anna Magnusson Hemmingsmarks IF 21:15 2:23 4 210 Ella-Maria Grape-Nutti OK Sarven 21:20 2:28 5 207 Naima Nergård Gällivare SK 22:27 3:35 211 Fanny Andersson Sävast Ski Team 22:27 3:35 7 203 Emma Pakkala Sävast Ski Team 22:41 3:49 8 208 Julia Roberts Sävast Ski Team 25:23 6:31 H 16 (K) Banlängd 5 km Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff ------------------------------------------------------------------------------ 1 218 Simon Öberg Kalix SK 15:51 0 2 216 Jonas Pettersson Strömnäs GIF 16:33 42 3 219 Gustav Johansson Luleå Gjutarens IF 16:44 53 4 223 Erik Axelsson Strömnäs GIF 16:55 1:04 5 217 Jesper Boman Strömnäs GIF 17:08 1:17 6 215 Maxim Morashkin Luleå Gjutarens IF 17:18 1:27 220 Jacob Engström Sunderby SK 17:18 1:27 8 221 Martin Öberg Hemmingsmarks IF 19:13 3:22 D 16 (K) Banlängd 5 km Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff ------------------------------------------------------------------------------ 1 232 Sofia Henriksson Storfors SK 17:07 0 2 231 Helena Lundkvist Kalix SK 19:33 2:26 3 230 Elin Edman Luleå Gjutarens IF 19:41 2:34 4 227 Evelina Wickbom Sävast Ski Team 19:49 2:42 5 229 Emma Westerlund Hemmingsmarks IF 20:41 3:34 6 233 Linn Högman Malmbergets AIF 21:13 4:06 7 228 Linnea Törngren Luleå Gjutarens IF 21:58 4:51 H 17-18 (K) Banlängd 10 km Plac Nr Namn Förening/Land v 1 Sluttid Diff ---------------------------------------------------------------------------------------- 1 236 Mikael Edström Strömnäs GIF 18:44 37:24 0 D 17-18 (K) Banlängd 10 km Plac Nr Namn Förening/Land v 1 Sluttid Diff ---------------------------------------------------------------------------------------- 1 238 Josefine Spett Luleå Gjutarens IF 22:08 45:16 0 H 19-20 (K) Banlängd 10 km Plac Nr Namn Förening/Land v 1 Sluttid Diff ---------------------------------------------------------------------------------------- 1 242 Niklas Henriksson Bodens SK 17:36 35:31 0 D 19-20 (K) Banlängd 10 km Plac Nr Namn Förening/Land v 1 Sluttid Diff ---------------------------------------------------------------------------------------- 1 241 Kristin Larsson Överkalix IF 20:09 39:57 0 H 21 (K) Banlängd 10 km Plac Nr Namn Förening/Land v 1 Sluttid Diff ---------------------------------------------------------------------------------------- 1 247 Mikael Larsson I 19 IF 16:01 32:18 0 2 246 Thomas Persson Piteå Elit SK 16:30 33:09 51 3 245 Martin Norberg Kuivakangas SK 16:51 34:05 1:47 4 244 Daniel Hansson FJS 18:03 36:05 3:47 5 243 Johannes Hansson Ramböll 25:34 50:53 18:35 D 21 (K) Banlängd 10 km Plac Nr Namn Förening/Land v 1 Sluttid Diff ---------------------------------------------------------------------------------------- 1 249 Karin Nilsson IFK Umeå 18:10 36:12 0 H 21- (K) Motion Banlängd 10 km Plac Nr Namn Förening/Land v 1 Sluttid Diff ---------------------------------------------------------------------------------------- 1 250 Mats Franzén Sävast Ski Team 26:26 53:27 0 Deltagare i klasser utan tidtagning--------------------------------------------------- Klass H 8 (K) Banlängd 0.8 km ============== Nr Namn Förening ------------------------------------------------------ 1 Josef Bröms Luleå Gjutarens IF 2 Simon Eriksson Överkalix IF 3 Dennis Karlsson Luleå Gjutarens IF 4 Viktor Majbäck Jukkasjärvi IF 5 Hannes Landström IFK Arvidsjaur Skid. 6 Anton Mårhammar Luleå Gjutarens IF 8 Kristoffer Myrestam Luleå Gjutarens IF 9 Einar Mattsson Luleå Gjutarens IF 10 Benjamin Myrestam Luleå Gjutarens IF 11 Natan Rwamamara Luleå Gjutarens IF 12 Isak Johansson Jukkasjärvi IF 13 Tim Magnusson Hemmingsmarks IF 14 Tore Vallgårda Luleå Gjutarens IF 15 Johan Olsson Luleå Gjutarens IF 16 Simon Markström Luleå Gjutarens IF 17 Theo Ylipää Luleå Gjutarens IF 18 Tobias Snell Luleå Gjutarens IF 19 Christer Vestman Storfors SK Klass D 8 (K) Banlängd 0.8 km ============== Nr Namn Förening ------------------------------------------------------ 20 Alina Kitok Luleå Gjutarens IF 21 Frida Karlsson Luleå Gjutarens IF 22 Lia Eriksson Luleå Gjutarens IF 23 Elin Djurberg Luleå Gjutarens IF 24 Anna Brännström Luleå Gjutarens IF 25 Selma Lundqvist Luleå Gjutarens IF 26 Ellen Wikström Luleå Gjutarens IF 27 Tuva Tavér Luleå Gjutarens IF 28 Emma Lundberg Jukkasjärvi IF 29 Tilda Sundqvist Luleå Gjutarens IF 30 Channah Rwamamara Luleå Gjutarens IF 31 Tina Ylipää Luleå Gjutarens IF 32 Saga Törngren Luleå Gjutarens IF 33 Lovisa Fjällborg Jukkasjärvi IF 35 Elsa Holmbom Sävast Ski Team 36 Madeleine Lundberg Luleå Gjutarens IF 37 Linnea Berglund Hemmingsmarks IF -ttt- Tillbaka till menyn


▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ö▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒-▒▒-▒▒

▒▒▒▒▒▒ö▒: ▒▒▒▒å ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒ ▒ ▒ (▒) ▒▒▒▒ä▒▒▒ ▒.▒ ▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒ ▒ö▒▒▒▒▒▒/▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ------------------------------------------------------------------------------ ▒ ▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒ ▒:▒▒ ▒ ▒ ▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ä▒▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒:▒▒ ▒:▒▒ ▒ ▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ä▒▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒:▒▒ ▒:▒▒ ▒ ▒ (▒) ▒▒▒▒ä▒▒▒ ▒.▒ ▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒ ▒ö▒▒▒▒▒▒/▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ------------------------------------------------------------------------------ ▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒ä▒▒ö▒▒ ▒▒ ▒▒:▒▒ ▒ ▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒:▒▒ ▒▒ ▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒é▒ ▒ä▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒:▒▒ ▒:▒▒ ▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒
Du är på rätt plats! Välkommen till längdskidåkningens digitala hem.

Fortsätt läsa artikeln som medlem

 
 
Årsmedlem
  • Tillgång till alla artiklar
  • Produkttester
  • Träningsvideor
  • SC Play - livestreaming och videoarkiv
  • SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats
Se fler förmåner Bli medlem 75 kr per månad
Månadsmedlem
  • Tillgång till alla artiklar​
  • Produkttester​​​​​​​
  • Träningsvideor​​​​​​​​​​​​​​
  • SC Play - livestreaming och videoarkiv
  • SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats
Se fler förmåner Bli medlem 129kr
Årsmedlem
  • Tillgång till alla artiklar
  • Produkttester
  • Träningsvideor
  • SC Play - livestreaming och videoarkiv
  • SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats
Se fler förmåner Bli medlem 75 kr per månad Årlig betalning 890 kr
Månadsmedlem
  • Tillgång till alla artiklar​
  • Produkttester​​​​​​​
  • Träningsvideor​​​​​​​​​​​​​​
  • SC Play - livestreaming och videoarkiv
  • SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats
Se fler förmåner Bli medlem 129kr Månadsbetalning
Mest lästa
Bli medlem nu