Astrid Öyre Slind efter VM-debuten: ”Vansinnigt stort”
För tio år sedan bytte hon till långlopp och är en av de starkaste åkarna i Ski Classics. I dag knep hon ett brons i VM-debuten.
– Jag hade tron på att jag skulle skejta bra, men inte så bra. Jag var inte en av favoriterna på startlistan, men det här handlar mycket om form. Jag har tydligen träffat bra med den, säger Astrid Öyre Slind efter karriärens första VM-medalj.
Att det var under en masstart med skidbyte som Astrid Öyre Slind skulle ta sin första VM-medalj var det få som trodde på förhand. Men hon tog första tillfället till att vinna en medalj och till slut hade hon bara Frida Karlsson och Ebba Andersson före sig.
– Det är vansinnigt stort, men att vara först över mållinjen i Vasan och Birken är stort det också.
Att hon skulle hänga med på den klassiska delen var det ingen som tvivlade på inför loppet. När det sen var dags för skejtdelen imponerade hon stort.
Öyre Slind berättar också efter målgång att hon haft skiahlonen i tankarna de senaste veckorna. Beskedet att hon skulle få åka distansen fick hon för tre veckor sedan. På den tiden har hon genomfört tre specifika pass med skidbyte.
Det är tydligt att formen är stark och hon är nu en av favoriterna till tremilen om en vecka. Hon tror att hennes långloppsträning har varit avgörande för att hon står där hon gör i dag.
– För mig har det fungerat väldigt bra. De passen utmanar mig på ett helt annat sätt än när jag tränade traditionellt. Jag tycker att det händer mycket intressant i miljön kring långlopp. Det är lite mer utmanande där. För mig har det varit både roligt och utvecklande de senaste åren, säger hon.
Norske landslagstränaren Stig Rune Kveen säger efter målgång att efter dagens prestation är Öyre Slind högst aktuell för att gå fler distanser under VM.
– VI har inte pratat så mycket om det än, men det lönar sig att åka fort på skidor och att ta medaljer, säger han.
Det finns en distans som Astrid Öyre Slind menar redan nu att hon är klar för:
– De får utvärdera om de vill ha mig på skejt eller inte, men en första sträcka på stafetten är jag klar för.
HÄR HITTAR DU HELA VM-PROGRAMMET










