Bröt ihop i mixed zone ”Jag blev väldigt less”

Sophia Laukli under sitt mardrömslopp
Den norsk-amerikanska åkaren bröt ihop under en intervju i mixed zone efter det hon själv kallar för ”det värsta loppet i sitt liv”.

Medan Jessie Diggins strålade ikapp med solen i Toblach efter sin andra raka seger i Tour de Ski, stod lagkamraten Sophia Laukli förkrossad i målområdet.

Läs även: Ställningen i damernas Tour de Ski efter två tävlingar

Sophia Laukli har fått en mardrömsstart på Tour de Ski. I lördagens sprint, som var den första etappen, slutade hon på 83:e plats. På söndagens 15 kilometer klassiskt med masstart blev hon 46:a, tre och en halv minut bakom Diggins. Sammanlagt ligger Laukli nu på en 47:e plats.

– Detta är ett av de tre värsta loppen i min karriär. Som tur är, är det över nu, säger Laukli till den finska tidningen Iltalehti.

– Det var så tungt. Jag hade inget fäste, inget glid, och kroppen fungerade inte heller. Det är en kombination av flera faktorer, säger hon.

Läs även: Diggins tog andra raka segern i årets Tour de Ski

Bröt ihop i mixed zone

Den norsk-amerikanska 24-åringen, som också är en del av det norska privata laget Team Aker Dæhlie, bryter ihop under intervjun.

– Jag är fruktansvärt ledsen, säger Laukli. Hon avbryter intervjun och får en kram av lagkamraten Rosie Brennan, som följer henne ut ur mixed zone.

För Laukli har den beryktade finaletappen uppför Alpe Cermis alltid varit höjdpunkten på säsongen. Förra året parkerade hon alla i monsterbacken, och året dessförinnan blev hon trea. I år är Tour de Ski över för hennes del en vecka innan finalen.

Laukli får stöd av sina lagkamrater.

– Jag älskar henne. Alla i landslaget älskar henne. Vi älskar henne för den hon är och hur hårt hon arbetar, inte för vilka resultat hon uppnår, säger Jessie Diggins.

Hur tar ni hand om henne nu?
– Vi ska ha en riktigt trevlig middag med hela laget. Kanske tar vi en joggingtur tillsammans efteråt, eller så spelar vi kort, säger Diggins och fortsätter:

– När dagen är över bryr vi oss inte om hur du presterade i loppet. Vi bryr oss om vem du är.

Tour de Ski fortsätter med 20 kilometer fristil med individuell start i Toblach på nyårsafton, tisdagen den 31 december.

Läs även: Tour-skrällen i Toblach ”Detta betyder väldigt mycket”

Video: Broadcaster.it
Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Här är Sveriges trupp till JVM

    Nu står det klart vilka juniorer som får representera Sverige i årets upplaga av JVM. Totalt har sex damer och sex herrar tagits ut till mästerskapet.
    av Langd.se
    23.01.2025
  • Allt du behöver veta inför tävlingarna i Engadin

    av Langd.se
    23.01.2025
  • Svenskt silver i skidskytte på Universiaden i Italien

    av Kjell-Erik Kristiansen
    22.01.2025
  • Vikten av att ligga i vindsuget – Så mycket kan du spara

    av Johan Trygg/Teemu Virtanen/Max Östlund
    22.01.2025
  • Petas från VM: Nu ska han köra långlopp

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.01.2025