Chockbeskedet: Världscupledaren funderar på att sluta

Världscupledaren Jasmi Joensuu funderar på att lägga av.
Världscupledaren i sprint meddelar nu att hon funderar på att lägga av, redan nästa år. ”Jag har också andra drömmar i livet”, säger hon.

Världscupledaren i sprint meddelar nu att hon funderar på att lägga av, redan nästa år. ”Jag har också andra drömmar i livet”, säger hon.

Den finska skidstjärnan leder sprintvärldscupen före Jonna Sundling, är 28 år och mitt i karriärens bästa säsong hittills.

Jasmi Joensuu har fått sitt stora genombrott den här säsongen: Hon tog sin första pallplats i världscupen i december under årets Tour de Ski och sin första världscupseger för två veckor sedan.

Så länge hon undviker skador och sjukdom tyder mycket på att Joensuu kommer att vinna sprintvärldscupen totalt den här säsongen. I så fall blir hon den första finska vinnaren sedan Virpi Kuitunen säsongen 2006/07.

– Helt ärligt, jag trodde aldrig att jag skulle leda sprintvärldscupen längre än ett lopp. Nivån på de bästa sprintdamerna är skyhög och det är så mycket som ska stämma för att hävda sig, säger sprint-världscupledaren och fortsätter:

– Även om det finns några småsaker här och där, så är jag otroligt nöjd med mina resultat.

Läs även: Den finska sprintstjärnan skiljer sig

Överväger redan nästa år

Men nu avslöjar världscupledaren Joensuu alltså att hon överväger att lägga av nästa år. I en intervju med den finska tidningen Iitalehti släpper hon bomben.

– Jag har också andra drömmar i livet, förutom längdskidor. Jag är medveten om att jag inte är så ung längre. Vinter-OS nästa vinter är det viktigaste mästerskapet i min karriär. Men sedan måste jag fundera på om jag ska fortsätta satsa, säger Joensuu, som satsat heltid på längdskidor sedan 2020.

Beskedet står i stark kontrast till vad alla hade förväntat sig: Att stjärnskottet skulle fortsätta satsningen åtminstone genom VM 2029 på hemmaplan i Lahti.

Se även: Lahtis kommer säga JA till skid-VM 2029

– Jag vill inte säga det rakt ut, men jag är inställd på att satsa allt nästa säsong, och sedan ta en bedömning om jag ska fortsätta skidkarriären.

Det som däremot är helt säkert är att Jasmi Joensuu är en av favoriterna och Jonna Sundlings största motståndare till sprinten under VM i Trondheim i slutet av februari.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Landslagslöftet kan byta sport efter löpsuccén: ”Jag ger det ett år till”

    by Maja Eriksson
    07.06.2025
  • Alvar Myhlback blev inte uttagen till JVM.
    1

    Blomqvist: ”Alla skakar ju på huvudet”

    by Max Östlund
    09.02.2025
  • 1

    Satsar allt på OS: “Jag ska leva ett tråkigare liv”

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    08.06.2025
  • 1

    Succé på andra sidan Atlanten – på pallen i alla tävlingar: ”Ångrar mig inte”

    by Maja Eriksson
    10.06.2025
  • 1

    Sprinttalangen byter klubb

    by Maja Eriksson
    08.06.2025

Fler artiklar

  • Historia, nutid och trender –rullskidornas utveckling och framtid

    Hur såg rullskidorna ut från början och vart är utvecklingen på väg? Vi blickar bakåt, tittar på hur rullskidorna ser ut idag och spanar på trender.
    av Langd.se
    09.06.2025
  • Överraskade i premiären – nu byter han klubb

    av Maja Eriksson
    09.06.2025
  • Siktar mot comeback: ”Försöker fokusera på att må bra”

    av Maja Eriksson
    09.06.2025
  • Satsar allt på OS: “Jag ska leva ett tråkigare liv”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    08.06.2025
  • Avslöjar: Betalade ett högt pris för succén

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    08.06.2025