Diggins vassa avslutning avgjorde mot Karlsson

av Johan Trygg • 31.12.2021
Damernas masstart i Oberstdorf bjöd på en spännande kamp hela vägen in på mållinjen. Frida Karlsson hade greppet men Jessie Diggins vassa benskejt på spurtrakan avgjorde. – Min känsla var att jag gick mot seger men Jessie är duktig på upploppet, säger Frida Karlsson i Viaplays sändning.
Damernas masstart i Oberstdorf bjöd på en spännande kamp hela vägen in på mållinjen. Frida Karlsson hade greppet men Jessie Diggins vassa benskejt på spurtrakan avgjorde. – Min känsla var att jag gick mot seger men Jessie är duktig på upploppet, säger Frida Karlsson i Viaplays sändning.

Frida Karlsson gjorde en strålande insats men det räckte inte riktigt hela vägen till seger idag. Hennes insats ska också bedömas av att hon två gånger i loppet hindrades av ryskan Tatiana Sorina. Först klev Sorina på Fridas skidor så hon föll och tappade många värdefulla meter. Lite senare i loppet trampade Sorina på Fridas stavar i en uppförsbacke och hon tappade ytterligare lite på det.

Man kunde ana att Frida på slutet åkte på adrenalin från de incidenterna när hon skapade lucka till Diggins, Sorina och Andersson på slutet. In på upploppet såg det ut som hon skulle klara segern men Diggins vassa benskejt tog henne förbi Karlsson strax innan mållinjen.

– Det var extremt, det såg säkert inte snyggt ut, men det var häftigt att lyckas och jag låg så nära marken när jag kom på upploppet. Jag hade de bästa skidorna i hela världen, säger Diggins i segerintervjun under TV6 sändning.

Upploppsstriden kommenterade Frida Karlsson så här för Viaplay:
– Jag kanske inte sätter det helt och fullt men jag är nöjd med andraplatsen.

Jessie Diggins benskejt tog henne till seger före Frida Karlsson i Oberstdorf.
Jessie Diggins benskejt tog henne till seger före Frida Karlsson i Oberstdorf. Foto: Maxim Thore/Bildbyrån.

– Det var ju lite strul i loppet men jag genomför det bra med tanke på allt som händer runt omkring, säger Karlsson om loppet som helhet.

Då syftar hon förstås på närkontakten med Sorina.

– Hon försökte ta närmaste vägen och så kommer vi lite för nära varandra. Det är sånt som händer, det är tight i kurvorna. Det var nog inte illa ment av henne men det blev ju lite sämre för mig, säger Karlsson till Viaplay.

Ebba Andersson var den mest offensiva i loppet men fick idag nöja sig med fjärde plats fyra tiondelar bakom Sorina på tredjeplatsen.

– Det var ett tufft och tajt lopp där det var viktigt att positionera sig. Bestämde mig för att hålla mig i täten för att försöka skapa lite på den här etappen. Det var inte samma fina känsla som i Lenzerheide. Jag hade önskat att det hade räckt lite längre, säger Ebba Andersson till SVT Sport.

Charlotte Kalla åkte in som 16:e, 25,9 sekunder bakom Diggins. Louise Lindström blev 18:e, 37,7 sekunder bakom vinnaren. Moa Lundgren blev 57:a och Johanna Hagström 62:a.

Resultat finns här.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    OS-mästarinnan med drömbröllop och nytt namn

    by Kjell-Erik Kristiansen
    23.04.2025
  • Victoria Carl hoppas att Johaug lägger av.
    1

    – Hoppas att Johaug lägger av

    by Ingeborg Scheve
    09.04.2025
  • 1

    Petas från VM: Nu ska han köra långlopp

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.01.2025
  • 1

    Jonna fick nya guldskidor i Frankrike

    by Kjell-Erik Kristiansen
    24.04.2025
  • Jonna Sundling kommer till SM-avslutningen i Kalix.
    1

    GUIDE: SM-avslutningen, längdskidor, Kalix

    by Langd.se
    02.04.2025

Fler artiklar

  • Therese Johaug avvaktar med beslut: ”Har bett om mer tid”

    Therese Johaug skulle komma med ett besked om framtiden efter påsk. Nu står det klart att hon behöver mer tid innan hon ger ett slutgiltigt besked.
    av Maja Eriksson
    25.04.2025
  • Finlands skidskyttar i framgång under norsk ledning

    av Kjell-Erik Kristiansen
    25.04.2025
  • Astrid Öyre Slind fortsätter utanför landslaget

    av Ingeborg Schweiz/Maja Eriksson
    25.04.2025
  • Jonna Sundling röstades fram som säsongens bästa

    av Kjell-Erik Kristiansen
    25.04.2025
  • Skidskytte-stjärnan blir pappa igen

    av Kjell-Erik Kristiansen
    24.04.2025