GUIDE: SM-avslutningen, längdskidor, Kalix

av Langd.se • 02.04.2025
Jonna Sundling kommer till SM-avslutningen i Kalix.
Trots många sjukdomsfall är det ett stjärnspäckat startfält som ställer upp under SM-avslutningen i Kalix. Startlistor, resultat och tävlingsschema hittar du här.

Trots många sjukdomsfall är det ett stjärnspäckat startfält som ställer upp under SM-avslutningen i Kalix. Startlistor, resultat och tävlingsschema hittar du här.

I morgon torsdag är det dags för SM-avslutningen i längdskidor i Kalix. Eftersom att världscupen och Smart Energy Cup är avslutade får vi se ett delvis stjärnspäckat startfält. Några av våra största stjärnor kommer dock inte till start på grund av sjukdom.

Ebba Andersson, Jonna Sundling och Smart Energy Cup-vinnaren Elin Henriksson är några av de som kommer till start på damsidan.

Calle Halfvarsson, Truls Gisselman finns bland de startande på herrsidan. Tillsammans med bland annat Smart Energy Cup-vinnaren Gustaf Berglund.

Läs även: Elin tog hem Smart Energy Cup för damer 2025 och Gustaf vann Smart Energy Cup för herrar 2025

De kommer att få möta delar ur den svenska långloppseliten. Däribland Jenny Larsson, Karolina Hedenström och Axel Jutterström.

SM-avslutningen i Djuptjärn, Kalix

SM-avslutningen består av tre tävlingar fördelat på fyra dagar. 10 km intervallstart, sprintstafett och på söndag kör man tre och fem mil i fristil.

Det roliga och unika med söndagens tävlingen är att man startar med intervallstart. På senare tid har dessa, längre lopp, nästan uteslutande gått i masstart. Förra året vann Jens Burman och Ebba Andersson den prestigefulla distansen.

Tävlingsschema SM-avslutningen i Kalix

DatumStarttidDisciplinIntressanta namnStartlistor & Resultat
Torsdag 3 april12:0010 km, herrarGustaf Berglund, Truls Gisselman, Axel JutterströmStartlistor & Resultat
Torsdag 3 april14:0010 km, damerEbba Andersson, Jonna Sundling, Märta RosenbergStartlistor & Resultat
Fredag 4 april15:00Sprintstafett, damer (6×1,5km)Piteå Elit SK, Falun Borlänge SKStartlistor & Resultat
Fredag 4 april15:45Sprintstafett, herrar
(6×1,5km)
Åsarna IK, IFK Mora SKStartlistor & Resultat
Söndag 6 april10:0030 km intervallstartEbba Andersson, Jonna Sundling, Louise LindströmStartlistor & Resultat
Söndag 6 april12:0050 km intervallstartGustaf Berglund, Truls Gisselman, Axel JutterströmStartlistor & Resultat

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Avslutar längdskidkarriären – byter idrott

    by Ingeborg Scheve
    05.03.2026
  • 1

    Nytt besked om Kläbo: Har bestämt sig

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    18.03.2026
  • 1

    Första Birken för legenden, nu i 70-årsklassen

    by Kjell-Erik Kristiansen
    16.03.2026
  • 1

    Helgens program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    19.03.2026
  • 1

    Tagna på bar gärning – hela landslaget diskades

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.02.2026

Fler artiklar

  • Känslosam avslutning – vann karriärens sista Pro Tour-lopp

    Anikken Gjerde Alnes avslutade karriären på allra bästa sätt. I Grand Finale Summit 2 Senja tog hon en imponerande seger i sitt sista Ski Classics Pro Tour-lopp och säkrade samtidigt totalsegern i en redan stark säsong.
    av Langd.se
    29.03.2026
  • Riege avgjorde i spurten – krönt till Ski Classics World Champion

    av Langd.se
    29.03.2026
  • Bästa Pro Team Director Säsong XVII – Bruno Debertolis

    av Leandro Lutz
    29.03.2026
  • Tider och startlistor inför söndagens tävlingar

    av Langd.se
    29.03.2026
  • Hanna Öberg tog SM-guld – vann duellen mot systern

    av Langd.se
    28.03.2026