tisdag, mar 5, 2024 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 26,132,387
2 Emilie Fleten 25,714,563
3 Kasper Stadaas 25,455,726
4 Ida Dahl 25,349,402
5 Andreas Nygaard 25,240,308
6 Astrid Øyre Sli... 25,055,592
7 Johan Hoel 24,504,843
8 Max Novak 24,087,328
9 Thomas Ødegaard... 23,852,025
10 Oskar Kardin 23,652,156
11 Runar Skaug Mat... 23,596,048
12 Amund Riege 23,583,626
13 Axel Jutterströ... 23,542,041
14 Torleif Syrstad 23,506,340
15 Herman Paus 23,495,292
16 Tord Asle Gjerd... 23,302,854
17 Morten Eide Ped... 23,267,702
18 Magni Smedås 23,176,667
19 Alvar Myhlback 23,165,443
20 Karstein Johaug 23,158,966
21 Magnus Vesterhe... 23,104,879
22 Johannes Eklöf 23,030,387
23 Stian Hoelgaard 23,000,340
24 Petter Stakston 22,821,210
25 Eirik Sverdrup ... 22,666,755
26 Thomas Bing 22,222,382
27 Thomas Joly 21,532,107
28 Jeremy Royer 21,459,378
29 Anikken Gjerde ... 21,371,471
30 Einar Kalland-O... 21,356,595
31 Kati Roivas 21,353,449
32 Eddie Edström 21,280,234
33 Torgeir Sulen H... 21,265,540
34 Klas Nilsson 21,259,360
35 Nils Dahlsten 21,036,730
36 Silje Øyre Slin... 21,008,445
37 Alfred Buskqvis... 20,994,066
38 Jenny Larsson 20,746,503
39 Marcus Johansso... 20,552,417
40 Karolina Hedens... 20,551,427
41 Joar Thele 20,362,192
42 Patrick Fossum ... 20,233,967
43 Petter Northug 20,160,567
44 Fabián Štoček... 20,118,753
45 Juuso Mäkelä 19,956,551
46 Jan Šrail 19,699,430
47 Sofie Elebro 19,615,781
48 Stian Berg 18,929,650
49 Fredrik Helgest... 18,888,790
50 Viktor Mäenpää... 18,722,301
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Här är den svenska truppen till premiären i Ruka

På fredag inleds världscupen i längdåkning.
Finländska Ruka är platsen och sprint i klassisk stil står först på programmet.
Här är den svenska truppen.

Foto: Johan Axelsson / BILDBYRÅN

Edvin Anger i samband med sprinten i Bruksvallarna. Nu är han uttagen till att göra världscupdebut.

Den senaste veckoslutet var det som bekant nationell längdpremiär i Bruksvallarna.

Calle Halfvarsson och Ebba Andersson tog två segrar vardera. Erik Rosjö vann det klassiska milloppet och Emma Ribom sprinten.

Nu är den svenska truppen till Ruka uttagen. Det som väntar där är följande:

Fredag 25 november
10.00 Sprint klassisk stil – kval
12.30 Sprint klassisk stil – final

Lördag 26 november
11.00 10 km klassisk stil – damer
13.30 10 km klassisk stil – herrar

Söndag 27 november
12.00 20 km fri stil jaktstart – damer
13.30 20 km fri stil jaktstart – herrar

Svenska truppen
DAMER
Ebba Andersson, Piteå Elit (distans)
Maja Dahlqvist, Falun Borlänge SK (sprint och distans)
Anna Dyvik, IFK Mora SK (sprint)
Johanna Hagström, Ulricehamns IF (sprint och distans)
Ingrid Hallquist, Åsarna IK (sprint)
Moa Ilar, Falun Borlänge SK (distans)
Frida Karlsson, Sollefteå Skidor IF (sprint och distans)
Emma Ribom, Piteå Elit (sprint och distans)

HERRAR
Edvin Anger, Åsarna IK (sprint och distans)
Jens Burman, Åsarna IK (distans)
Emil Danielsson, Högbo GIF (sprint)
Calle Halfvarsson, Sågmyra SK (sprint och distans)
Leo Johansson, Falun Borlänge SK (distans)
Anton Persson, Falun Borlänge SK (sprint)
William Poromaa, Åsarna IK (sprint och distans)
Oskar Svensson, Falun Borlänge SK (sprint)
Eric Rosjö, IFK Mora SK (distans)

Tidigare i veckan har bland annat Norge, Finland och Frankrike presenterat sina trupper.

Mest lästa
Bli medlem nu