torsdag, feb 22, 2024 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 26,192,911
2 Astrid Øyre Sli... 25,577,121
3 Andreas Nygaard 25,506,972
4 Emilie Fleten 25,469,885
5 Kasper Stadaas 25,463,330
6 Ida Dahl 25,349,402
7 Johan Hoel 24,512,479
8 Max Novak 24,172,925
9 Thomas Ødegaard... 23,852,025
10 Axel Jutterströ... 23,729,274
11 Oskar Kardin 23,652,156
12 Runar Skaug Mat... 23,643,066
13 Herman Paus 23,615,220
14 Amund Riege 23,591,393
15 Tord Asle Gjerd... 23,381,925
16 Karstein Johaug 23,355,336
17 Morten Eide Ped... 23,346,171
18 Torleif Syrstad 23,300,415
19 Johannes Eklöf 23,196,747
20 Magnus Vesterhe... 23,104,879
21 Stian Hoelgaard 23,035,068
22 Alvar Myhlback 23,024,761
23 Magni Smedås 22,934,217
24 Petter Stakston 22,821,210
25 Thomas Bing 22,745,859
26 Eirik Sverdrup ... 22,666,755
27 Torgeir Sulen H... 21,565,266
28 Thomas Joly 21,532,107
29 Jeremy Royer 21,459,378
30 Klas Nilsson 21,444,095
31 Anikken Gjerde ... 21,371,471
32 Einar Kalland-O... 21,356,595
33 Eddie Edström 21,244,371
34 Alfred Buskqvis... 21,119,267
35 Nils Dahlsten 21,036,730
36 Kati Roivas 21,035,874
37 Silje Øyre Slin... 21,008,445
38 Joar Thele 20,800,835
39 Jenny Larsson 20,746,503
40 Marcus Johansso... 20,552,417
41 Karolina Hedens... 20,551,427
42 Patrick Fossum ... 20,428,261
43 Fabián Štoček... 20,317,298
44 Chris Andre Jes... 19,966,935
45 Juuso Mäkelä 19,956,551
46 Jan Šrail 19,747,076
47 Petter Northug 19,668,773
48 Sofie Elebro 19,615,781
49 Anders Aukland 19,160,694
50 Stian Berg 18,929,650
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Här är tider och startlistor inför fredagens tävlingar

EM i skidskytte i Lenzerheide fortsätter och världscupen i längdskidor har förflyttat sig till franska Les Rousses. Här är tider och startlistor inför dagen.

Foto: Bildbyrån/Maxim Thore

William Poromaa tävlar i franska Les Rousses under fredagen.

HÄR ÄR DAGENS TIDER
09:25 Parasport-VM Skidskytte 12,5 km sittande, stående, synnedsättning
10.30 EM i skidskytte Lenzerheide, sprint damer
14.00 EM i skidskytte Lenzerheide, sprint herrar
12:00 Les Rousses längd 10 km fri stil damer
14:45 Les Rousses längd 10 km fri stil
Ungdoms-SM längd Högbo 5/7,5 km

EM I SKIDSKYTTE – LENZERHEIDE
STARTLISTORNA TILL LENZERHEIDE HITTAR DU HÄR

Här är sändningstiderna
10:20-11:50 SVT1/SVTPlay Skidskytte, Lenzerheide sprint damer
13:55-15:20 SVT1/SVTPlay Skidskytte, Lenzerheide sprintherrar

VÄRLDSCUPEN LÄNGDSKIDOR – LES ROUSSES
STARTLISTORNA TILL LES ROUSSES HITTAR DU HÄR

Ställningen i världscupen
Herrar
Damer

Här är sändningstiderna
11:55-13:45 Viaplay Längdskidor, Les Rousses, 10 km fristil, damer
14:40-16.30 Viaplay Längdskidor, Les Rousses, 10 km fristil, herrar

PARA-VM – ÖSTERSUND
STARTLISTOR HITTAR DU HÄR

Här är sändningstiderna
09:25 – SVTPlay Skidskytte: 12,5 km sittande
11:50 – SVTPlay Skidskytte: 12,5 km stående
13:55 – SVTPlay Skidskytte: 12,5 km synnedsatta

UNGDOMS-SM – HÖGBO
STARTLISTOR HITTAR DU HÄR

Här är sändningstiderna
09:25 – SVTPlay, skidskytte 12,5 km sittande
11:50 – SVTPlay, skidskytte 12,5 km stående
13:55 – SVTPlay, skidskytte 12,5 km synnedsatta

Här är Sveriges trupper:
EM i skidskytte
Damer
Tilda Johansson, Anundsjö SF
Stina Nilsson, Lima SKG
Johanna Skottheim, Lima SKG
Sara Andersson, Mora Biathlon
Felicia Lindqvist, Biathlon Östersund
Ella Halvarsson, Biathlon Östersund

Herrar
Oskar Brandt, I 2 IF
Malte Stefansson, Oxbergs IF
Anton Ivarsson, Tullus SG
Viktor Brandt, I 2 IF
Henning Sjökvist, Biathlon Östersund
Alfred Eriksson, Dala-Järna IK

Världscupen Les Rousses
Damer
Ebba Andersson, Piteå Elit SK
Maja Dahlqvist, Falun-Borlänge SK
Anna Dyvik, IFK Mora SK
Johanna Hagström, Ulricehamns IF
Moa Lundgren, Åsarna IK
Emma Ribom, Piteå Elit SK
Elina Rönnlund, IFK Umeå
Jonna Sundling, Piteå Elit
Linn Svahn, Östersunds SK

Herrar
Fredrik Andersson, Piteå Elit SK
Edvin Anger, Åsarna IK
Viktor Brännmark, Piteå Elit SK
Jens Burman, Åsarna IK
Jonas Eriksson, IFK Mora SK
Marcus Grate, IFK Umeå SK
Johan Häggström, Piteå Elit SK
Olof Jonsson, Trillevallens SK
Anton Persson, Falun Borlänge SK
William Poromaa, Åsarna IK
Eric Rosjö, IFK Mora SK
Oskar Svensson, Falun Borlänge SK

Mest lästa
Bli medlem nu