Inget ryskt eller belarusiskt deltagande på vinterns världscup

av Mårten Lång • 30.09.2023
Det blir inget ryskt eller belarusiskt deltagande vid vinterns världscup i längdåkning. Det beslutet fattade Internationella skid- och snowboardförbundet (FIS) på sitt möte i Zürich.

Det blir inget ryskt eller belarusiskt deltagande vid vinterns världscup i längdåkning. Det beslutet fattade Internationella skid- och snowboardförbundet (FIS) på sitt möte i Zürich.

Det blir inget ryskt eller belarusiskt deltagande vid vinterns världscup i längdåkning. Det beslutet fattade Internationella skid- och snowboardförbundet (FIS) på sitt möte i Zürich.

I dagarna arrangeras FIS höstmöte i Zürich. Ett av besluten som fattades var att det inte heller den här vintern kommer att bli något ryskt eller belarusiskt deltagande i världscupen på längdskidor.

Svenska Skidförbundets längdchef Lars Öberg till Aftonbladet:

– Det var ingen diskussion, det var mer information. Men vi har gått ut från de nordiska länderna och varit väldigt tydliga, och även haft med oss Sveriges olympiska kommitté i den frågan, att vi inte tycker det finns anledning att släppa in Ryssland och Belarus som läget är just nu.

– Inget har förändrats från det att man tog beslutet att hålla dem ute. Vi har fört den linjen i Sverige tillsammans med de nordiska länderna. Så vi är tillfreds. Tyvärr – måste man ändå säga – måste vi behålla det synsättet, säger Öberg till Aftonbladet.

Samma beslut gäller för Ski Classics; detta kommunicerades redan i våras:

— Vi beslutade om att stoppa ryska och belarusiska åkare och team i februari 2022. Ski Classics styrelse har beslutat att inte göra förändringar i det förbud. Beslutet gäller för säsong XV, säger David Nilsson, vd på Ski Classics.

Anledningen till beslutet är givetvis det ryska anfallskriget mot Ukraina.

Dessutom kvarstår det faktum att det inte heller kommer att genomföras några Ski Classics Challengers-lopp i Ryssland.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • Världscupledaren Jasmi Joensuu funderar på att lägga av.
    1

    Chockbeskedet: Världscupledaren funderar på att sluta

    by Ingeborg Scheve/Max Östlund
    10.02.2025
  • 1

    23-årig skidåkare har levt ett dubbelliv i flera år: ”Inte kunnat leva mitt liv”

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    23.06.2025
  • 1

    Johaug besegrad – svensk löpare tog hem segern i Lofoten Skyrace

    by Langd.se
    06.07.2025
  • Alvar Myhlback blev inte uttagen till JVM.
    1

    Blomqvist: ”Alla skakar ju på huvudet”

    by Max Östlund
    09.02.2025
  • världscupen falun 2025
    1

    Startlistor, resultat och tider inför världscupen i Falun 2025

    by Max Östlund
    12.02.2025

Fler artiklar

  • Cologna kan göra OS-comeback – utanför skidspåret

    Den schweiziska skidlegenden Dario Cologna kan göra comeback i OS. Men den här gången utanför skidspåret.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    03.07.2025
  • Ragdechefen sågar tävlingskalendern: ”Sprint hör hemma i världscupen”

    av Leandro Lutz/Maja Eriksson
    03.07.2025
  • Tog sitt första VM-guld – nu avslutar hon karriären

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    02.07.2025
  • Ella Halvarsson en av fem nya i Topp och Talang

    av Langd.se
    02.07.2025
  • Vill ta sig till OS – med hjälp av Skistad och hennes tränare

    av Maja Eriksson
    02.07.2025