Klæbo utan problem – Gisselmann imponerade, Anger föll

av Kjell-Erik Kristiansen • 08.02.2026
Storfavoriten behövde ett ryck i sista backen. Sjätte OS-guldet till Johannes Høsflot Klæbo, som har startat jakten på att bli tidernas vinterolympier i Val di Fiemme. Truls Gisselmann gjorde sitt livs lopp, medan Edvin Anger gjorde en ”Jessie Diggins” och försvann direkt.

Storfavoriten behövde ett ryck i sista backen. Sjätte OS-guldet till Johannes Høsflot Klæbo, som har startat jakten på att bli tidernas vinterolympier i Val di Fiemme. Truls Gisselmann gjorde sitt livs lopp, medan Edvin Anger gjorde en ”Jessie Diggins” och försvann direkt.

Herrarnas skiathlon blev tightare än damernas, men när fältet väl nådde den sista backen behövde Johannes Høsflot Klæbo bara 100 meter för att avgöra tävlingen. Precis som i sprinten i den sista världscupsprinten i Goms stack han ifrån direkt och kunde defilera hem guldet.

Kunde ha blivit diskad

Den unge fransmannen Mathis Desloges knep silvret, precis före Norges Martin Løwstrøm Nyenget. Desloges kunde dock ha blivit diskad då han åkte fel inne på stadion och kapade några meter i kurvan vid varvningen. Han kom undan med ett gult kort.

Ryssen Savelii Korostelev och den andra fransmannen Hugo Lapalus hängde med till spurten, men båda blev utan medalj.

TRULS GISSELMANN imponerade med en 7:e plats på skiathlon. Foto: NORDIC FOCUS

Gisselmann imponerade

Överraskande nog var det Truls Gisselmann som blev bäste svensk. Bollnäsåkaren hängde med på den klassiska delen, där väldigt många fick släppa på grund av dåliga skidor.

På skatingdelen fick Truls släppa Klæbo & co, men han fick sällskap av Harald Østberg Amundsen, som föll efter en kollision med Korostelev. De höll undan för den jagande gruppen, och en sjundeplats i mål är det bästa Gisselmann har presterat på den här nivån.

William Poromaa var en av dem som slet på den klassiska delen, men avslutningen – där han åkte upp sig till en 12:e plats – var lovande med tanke på det som väntar. Poromaa gjorde faktiskt sitt bästa internationella lopp för säsongen.

Angers katastrof direkt

Det största svenska hoppet var Edvin Anger, men han gjorde exakt som Jessie Diggins i damloppet 24 timmar tidigare. Han föll i den svåra utförsbacken redan på det första varvet.

Dessutom bröt han staven och kom aldrig tillbaka i tätkampen. Det kunde knappast ha startat olyckligare för Anger, som tog sig i mål över tre minuter efter Klæbo. Han slutade 37:a, med Gustaf Berglund strax bakom.

Resultaten hittar du här.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 210117 Martin Johnsrud Sundby of Norway after the men’s cross-country skiing skiathlon during the Norwegian National Ski Championships on January 17, 2021 in Trondheim.
    1

    Skidstjärnan skiljer sig efter 11 år

    by Ingeborg Scheve
    29.09.2026
  • 1

    Avslutar längdskidkarriären – byter idrott

    by Ingeborg Scheve
    05.03.2026
  • 1

    Kan tvingas lägga av

    by Ingeborg Scheve
    13.10.2026
  • 1

    Beordrad till sängläge i tre månader: ”Den värsta mardrömmen för en idrottare”

    by Ingeborg Scheve
    06.10.2026
  • 1

    Nyförälskad Weng i kanonform: ”Hon har det både i käften och i benen”

    by Ingeborg Scheve
    12.10.2026

Fler artiklar

  • Frida Karlsson inför hemma-VM: ”Jag hoppas kunna bjuda på show”

    2015 stod hon i publikhavet i Falun. Nu kommer VM tillbaka och dubbla OS-mästarinnan Frida Karlsson har ett mål. Hon vill bjuda på show inför tusentals svenskar.
    av Mattias Modéen
    14.10.2026
  • Ännu inget tv-avtal klart inför skid-VM

    av Mattias Modéen
    14.10.2026
  • Ski Classics kommer till Spanien med RTVE

    av Ski Classics
    14.10.2026
  • Spansk världscupåkare stärker Österrikes äldsta Pro Team

    av Leandro Lutz
    14.10.2026
  • Frida Karlsson hedersmedborgare i Val di Fiemme

    av Mattias Modéen
    13.10.2026