Långloppsstjärnan byter klubb

av Maja Eriksson • 18.11.2024
Till vardags tävlar hon för Lager 157 Ski Team i Ski Classics. Under säsongspremiären i Bruksvallarna kommer Karolina Hedenström tävla för en ny klubb.

Till vardags tävlar hon för Lager 157 Ski Team i Ski Classics. Under säsongspremiären i Bruksvallarna kommer Karolina Hedenström tävla för en ny klubb.

Karolina Hedenström är till vardags en av stjärnorna i Ski Classics och tävlar för Lager 157 Ski Team. De senaste säsongerna har hon vunnit den rosa ungdomsvästen. Under hela sin karriär har Hedenström tillhört Östersunds SK. Men under säsongspremiären i Bruksvallarna kommer hon tävla för sin nya klubb.

Läs också: Programmet för Ski Classics Säsong XVI

Det är Göteborgsklubben IK Stern, som är Hedenströms nya klubb. I klubben finns bland annat hennes sambo Alfred Buskqvist som också kör Ski Classics men för Team Ramudden.

På sociala medier meddelar IK Stern sin förstärkning och deras sportchef Andreas Viker, säger så här:

”Vi tycker det är fantastiskt roligt att Karolina har valt att tillhöra och representera vår klubb. Med Karolina i vår trupp skapas en ny dimension i vår elitsatsning och kompletterar truppen som en viktig kugge på damsidan. Att Karolina väljer att tillhöra hos visar på att vår verksamhet som genomsyras av lagarbete, gemenskap och prestigelöshet mot varandra är något som kan attrahera världsklassåkare utanför Göteborgsområdet. Karolinas profil som lagspelare passar väldigt bra in i hur vi vill bygga ett lag! Vi tror på laget före jaget och att gemenskapen är en underskattad faktor för prestation även om vår sport är en individuell idrott.
Elitsatsningen i IK Stern handlar inte bara om vårt mål att våra juniorer och seniorer ska ha möjligheten att utvecklas till elitskidåkare i Sverige, utan även för att inspirera våra barn och ungdomar i Göteborg att vilja åka skidor och rullskidor! Karolina kommer vara en förebild för många unga tjejer i Göteborg vilket gynnar längdskidsporten i Sverige i sin helhet!”, skriver IK Stern på Instagram.

Läs också: Anton Järnberg om Lager 157 Ski Teams säsong

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Avslutar längdskidkarriären – byter idrott

    by Ingeborg Scheve
    05.03.2026
  • 1

    Nytt besked om Kläbo: Har bestämt sig

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    18.03.2026
  • 1

    Landslagsstjärnorna vann Åk en mil vinn en bil

    by Maja Eriksson
    07.04.2026
  • 1

    Första Birken för legenden, nu i 70-årsklassen

    by Kjell-Erik Kristiansen
    16.03.2026
  • 1

    Helgens program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    19.03.2026

Fler artiklar

  • Avslutar karriären – nu coachar han svenska talanger

    Anton Persson har precis avslutat karriären. Nu är han coach för träningsgruppen Skidbryggan som lockar allt fler åkare.
    av Maja Eriksson
    16.04.2026
  • Avslutade säsongen starkt – nu lämnar 32-åringen topplaget

    av Maja Eriksson
    16.04.2026
  • Marcialonga utsett till Årets Evenemang

    av Leandro Lutz
    15.04.2026
  • Chockbeskedet: Succétränaren får sparken

    av Ingeborg Scheve
    15.04.2026
  • Klart med ny skyttetränare för skidskyttelandslaget

    av Maja Eriksson
    15.04.2026