Norsk doldis chockade alla
Einar Hedegart är namnet på allas läppar efter herrarnas 10 kilometerslopp i Holmenkollen. Med startnummer 8 på bröstet tog han många av de seedade åkarna på sängen. Den norska 23-åringen hade en världscupstart inför dagens start i Holmenkollen, nämligen i Lillehammer i exakt samma disciplin, 10 kilometer fristil med intervallstart. Då var norrmannen delad åtta tillsammans med Mika Vermeulen. Hedegart har en bakgrund som skidskytt men har fokuserat lite mer på längd detta året.
I dagens lopp hade Hedegart siktet inställt redan från start. Han gick tidigt för segern, i ett startfält som på förhand såg väldigt starkt ut. Hedegart hade länge ledningen i loppet och straffade många starka fristilsåkare däribland Simen Hegstad Krueger, Iver Tildheim Andersen och William Poromaa. Poromaa fick kämpa för varje sekund och såg länge ut att gå mot en top fem-placering.
– Det är en pojkdröm, något man drömt om hela livet. Jag skulle gärna vilja prata med den tio år gamla Einar och berätta att vi fixar det, berättade Einar Hedegart efter målgång till Viaplay.
Poromaa gick jämt med Andreas Fjorden Ree längs med hela sträckan men fick till slut se sig besegrad av Fjorden Ree och Iver Tildheim Andersen med ynka 0,3 sekunder till de båda norrmännen. När Johannes Høsflot Klæbo gick i mål var det som trea i en samling av totalt fem norrmän i toppen och William Poromaa som förste utomnorske åkare på sjätteplats, 20 sekunder efter segraren Harald Østberg Amundsen.
– Det var tufft att pusha på idag. Det var OK idag, berättar William Poromaa efter loppet.
Varierande resultat för svenskarna
Poromaa var bästa svensk på sjätte plats. Därefter varierar resultaten för svenskarna, ganska kraftigt. Eric Rosjö var 53:a, Truls Gisselman 36:a, Leo Johansson 25:a, Edvin Anger plats 20 och Gustaf Berglund på plats 13.
Resultat, Holmenkollen 10 km, herrar
- Harald Østberg Amundsen
- Einar Hedegart
- Johannes Høsflot Klæbo
- Iver Tildheim Andersen
- Andreas Fjorden Ree
Kompletta resultat hittar du HÄR.