Nu ska fler medaljer jagas – dags för damernas 10 km fritt

av Hanna Karlsson • 27.02.2023
I lördags blev det guld och silver för Ebba Andersson och Frida Karlsson. Då var det ett masstartslopp, i morgon väntar tio kilometer med individuell start.
I lördags blev det guld och silver för Ebba Andersson och Frida Karlsson. Då var det ett masstartslopp, i morgon väntar tio kilometer med individuell start.
I lördags blev det guld och silver för Ebba Andersson och Frida Karlsson. Då var det ett masstartslopp, i morgon väntar tio kilometer med individuell start.

Senast Ebba Andersson och Frida Karlsson ställde sig på startlinjen blev det guld och silver. I morgon väntar tio kilometer i fri stil med individuell start.

– Jag känner mig betydligt mer trygg med min nuvarande situation att jag verkligen kan lita till att det arbete jag gjort här nu i förberedelserna och till den form jag har för tillfället. Det gör ju att man går in i morgondagens tiokilometerslopp med ett lugn och en lite större trygghet än inför skiathlonloppet, säger Ebba Andersson inför det individuella loppet.

Även silvermedaljören Frida Karlsson känner sig mer lugn och tillfreds nu efter succén i skiathlonen i lördags.

– Nu är det ett individuellt lopp, kanske lite mer utmanande. Men jag tycker ändå att det känns bättre nu efter skiathlonen. Jag har kunnat släppa lite på axlarna och spänningarna och tycker det ska bli kul i morgon, säger hon.

Ett långt varv
Det som gör detta millopp lite unikt är att de åker ett långt varv, oftast åker de på en bana där flera varv krävs för att komma upp i milen.

– Det känns kul alltså. Skönt att bara kunna bocka av en backe när man har passerat den. Då behöver man inte referera till den och tänka att den går mycket långsammare på de andra varven, säger Frida Karlsson.

Hur Ebba Andersson lägger upp loppet låter hon dagsformen bestämma, om det blir hårt från start eller om det blir en lite lugnare öppning.

– Det kommer att ha lite med den dagsformen jag har. Under skiathlonloppet kände jag tidigt under dagen att formen verkar vara med mig och då vill jag ju också nyttja den. Så mycket kommer handla om det. Men ska man klara av att vinna ännu ett VM-guld kan man nog inte gå med någon sparlåga, säger hon.

Amerikanskan stort hot
Både Ebba Andersson och Frida Karlsson ser amerikanskan Jessie Diggins som en stor utmanare om medaljerna.

Om man ska titta på de tiokilometerslopp som har varit den här säsongen har DIggins verkligen presterat på den distansen, så hon blir nog en tuff motståndare i morgon och hon visade fin form i sprintstafetten, säger Ebba Andersson.

– Hon känns hungrig, hon är en utmanare, säger Frida Karlsson.

Loppet börjar klockan 12:30 i morgon, tisdag, och sänds på Viaplay och TV6. Frida Karlsson startar som nummer 36 och Ebba Andersson som nummer 42.

HÄR HITTAR DU HELA DET ÅTERSTÅENDE VM-PROGRAMMET
Här hittar du Planica 2023:s hemsida

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Missade säsongen men fann kärleken

    För ett år sedan vid den här tiden vann hon Summit2Senja efter att först ha segrat i Birken. Den här vintern förlorade hon i princip hela säsongen på grund av utmattningssyndrom. Men istället fann hon kärleken – genom en fullständigt osannolik historia.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    25.03.2025
  • Tillbaka i Ski Classics – utmanar Ebba och Stina

    av Max Östlund
    25.03.2025
  • Nu kommer Ebba och Stina att mötas igen

    av Max Östlund
    25.03.2025
  • Hyllningen till sambon – Nu kan Nykvist göra Nilsson sällskap

    av Max Östlund
    24.03.2025
  • Det går att slå Klæbo – så slutade totalen för herrarna

    av Max Östlund
    24.03.2025