Piteå överlägsna i ovanliga tävlingsdisciplinen

av Noah Rådmark • 21.03.2026
Ett värmedrabbat Lycksele är under helgen värd åt cupavslutningen för både juniorer och seniorer. Stora tidsavstånd präglade dagens mixstafett.

Ett värmedrabbat Lycksele är under helgen värd åt cupavslutningen för både juniorer och seniorer. Stora tidsavstånd präglade dagens mixstafett.

Starten går. 32 tjejer stakar iväg ut på sina fem kilometer, två varv på en två och en halv kilometer lång bana. Vårsolen omfamnar Tannens skidstadion – spåren kommer att bli rejält lösa om några minuter. Piteås Sofia Henriksson ligger i tät jämte Elin Henriksson från Skellefteå. Än är det samlat.

Efter 1,2 kilometer har fyra lag fått en liten lucka ner till resten av fältet. Det är Sofia och Elin Henriksson, Lisa Eriksson från Piteå lag två och Tove Ericsson från Hudiksvall. Dock är det inte så stora avstånd, vilket det så småningom kommer att bli. För vid tidspassering 2,5 kilometer är det återigen de båda tjejerna med efternamnet Henriksson som ligger i tät. Nu med en 25 sekunder stor lucka till Lisa Eriksson på tredjeplatsen.

Mer från Lycksele: Här slår Oskar världsmästaren

Segerrycket

3,7 kilometer är avverkade. Åtminstone för Sofia Henriksson. Klockan får ticka 20 sekunder innan nästa åkare, hennes namne Elin, passerar samma punkt. Nu ser det ut som att loppet kan vara avgjort.

Bakom ettan och tvåan är det jämnare. En grupp på fem åkare har bildats, med några eftersläntrare hängandes som en svans efter. Åsarnas Alicia Persson, Falun Borlänges Moa Hansson, Hudiksvalls Tove Ericsson, Piteå andralag Lisa Eriksson och Izabela Marcisz som kör för Falun Borlänges andralag. Dessa åkare håller ihop det till växling och skickar ut sina respektive efterträdare på sina sträckor. Sofia Henriksson har drygat ut och avståndet ner till Elin är nu 29 sekunder.

Åkarna som kör andrasträckan ska bara åka 2,5 kilometer. Efter ungefär halva distansen är det en vit dräkt med röda detaljer som ligger först; Piteås Fredrik Andersson har nu en ledning på en minut före klubbkamraten Filip Enberg som kör för Piteås andralag. Andersson växlar en minut och tolv sekunder före Enberg, som i sin tur växlar sju sekunder före Åsarnas Oskar Algotsson.

Ännu mer från Lycksele: Hundradelsuppgörelse mellan Skelletfeåstjärnorna

Uppvisning av Piteå

Nu är det återigen fem kilometer som ska skidas.

Johan Häggström ser trygg ut i tät, det krävs nog en Anderssonvurpa för att han inte ska skära mållinjen först. Filip Enbergs avlösare Björn Sandström har tappat upp till 8,7 kilometer – avståndet lyder 1:21,2. Björn gör ett hittills bra jobb när han än så länge har lyckats hålla luckan ner till genombrottsmannen Jesper Persson. Åsarnaåkaren tappar jämfört med Sandström. Inte så märkligt kanske, för han går nämligen snabbast av alla för tillfället.

Det är tunga kroppar som stakar sig igenom lössnön, men stämningen runt banan är inte lika tung. Musik spelas från högtalare och soldyrkare hänger längs spårkanten för att heja fram sina åkare.

Vid sista passering innan mål är det inte helt oväntat dubbelt Piteå i topp. Jesper Persson har tappat ytterligare på Sandström och nu verkar pallen klar. Umeås Jens Junes är 13 sekunder och lite för långt efter för att kunna göra något åt situationen.

Johan Häggström passerar mållinjen lugnt stakandes, Piteås förstalag var överlägset idag. Björn Sandström kommer en minut och 16 sekunder efter Häggström, och han behöver inte heller spurta – Jesper Persson är 20 sekunder bakom.

En Evelina Crüsell med lösmustasch syns i bild. Hon körde Skellefteås andrasträcka, men till skillnad från många andra är Skellefteå ett renodlat tjejlag. Därför tävlade både Evelina Crüsell och Saga Nilsson mot killar. Jämfört med många andra lag är det en klar nackdel, men Skelleftetjejerna gör det bra och kommer i mål som nummer 15.

Topp-3:

  1. Piteå Elit Lag 1, 42:30,3
  2. Piteå Elit Lag 2, +1:16,3
  3. Åsarna IK Lag 1, +1:38,8

Fullständiga resultat: Lycksele mixstafett klassiskt

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Avslutar längdskidkarriären – byter idrott

    by Ingeborg Scheve
    05.03.2026
  • 1

    Nytt besked om Kläbo: Har bestämt sig

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    18.03.2026
  • 1

    Första Birken för legenden, nu i 70-årsklassen

    by Kjell-Erik Kristiansen
    16.03.2026
  • 1

    Helgens program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    19.03.2026
  • 1

    Tagna på bar gärning – hela landslaget diskades

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.02.2026

Fler artiklar

  • Tog OS-guld i vintras – nu satsar han på cykling

    Han tog OS-guld och brons i vintras. Nu har skidskyttestjärnan skrivit proffskontrakt med ett Tour de France-lag.
    av Ingeborg Scheve
    30.03.2026
  • Häggström och Sundling svenska mästare i sprint

    av Langd.se
    29.03.2026
  • Känslosam avslutning – vann karriärens sista Pro Tour-lopp

    av Langd.se
    29.03.2026
  • Riege avgjorde i spurten – krönt till Ski Classics World Champion

    av Langd.se
    29.03.2026
  • Bästa Pro Team Director Säsong XVII – Bruno Debertolis

    av Leandro Lutz
    29.03.2026