torsdag, apr 18, 2024 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 25,914,004
2 Emilie Fleten 25,906,053
3 Ida Dahl 25,349,402
4 Kasper Stadaas 25,223,899
5 Andreas Nygaard 24,934,569
6 Johan Hoel 24,707,367
7 Max Novak 24,166,685
8 Magni Smedås 24,096,434
9 Thomas Ødegaard... 23,852,025
10 Torleif Syrstad 23,844,654
11 Amund Riege 23,583,626
12 Axel Jutterströ... 23,542,041
13 Eirik Sverdrup ... 23,451,378
14 Runar Skaug Mat... 23,406,779
15 Herman Paus 23,398,617
16 Oskar Kardin 23,295,927
17 Morten Eide Ped... 23,285,882
18 Stian Hoelgaard 23,173,466
19 Alvar Myhlback 23,165,443
20 Petter Stakston 23,082,621
21 Magnus Vesterhe... 22,979,229
22 Karstein Johaug 22,772,809
23 Tord Asle Gjerd... 22,630,484
24 Johannes Eklöf 22,542,970
25 Thomas Bing 22,374,724
26 Astrid Øyre Sli... 22,119,196
27 Kati Roivas 21,625,092
28 Jeremy Royer 21,459,378
29 Einar Kalland-O... 21,381,668
30 Anikken Gjerde ... 21,371,471
31 Silje Øyre Slin... 21,131,436
32 Nils Dahlsten 21,036,730
33 Klas Nilsson 20,963,902
34 Alfred Buskqvis... 20,959,327
35 Eddie Edström 20,918,257
36 Thomas Joly 20,769,655
37 Torgeir Sulen H... 20,750,282
38 Karolina Hedens... 20,747,023
39 Jenny Larsson 20,746,503
40 Marcus Johansso... 20,519,477
41 Johan Tjelle 20,321,169
42 Patrick Fossum ... 20,194,014
43 Petter Northug 20,160,567
44 Fabián Štoček... 20,118,753
45 Ole Jørgen Bruv... 20,102,163
46 Joar Thele 20,023,863
47 Juuso Mäkelä 19,956,551
48 Sofie Elebro 19,681,634
49 Jan Šrail 19,577,269
50 Fredrik Helgest... 19,176,422
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Slutställning Bauhaus Cup 2021-2022

Efter helgens avslutade tävlingar i juniorcupen Bauhaus Cup i Sollefteå så står följande åkare som slutsegrare: Tove Ericsson, Hudiksvalls IF, i D 19-20, Måns Skoglund, Täby IS SK, i H 19-20, Alva Isaksson, Sävast Ski Team IF, i D 17-18 och Erik Bergström, Rehns BK, i H 17-18.

Foto: Bildbyrån

Måns Skoglund och Tove Ericsson vann de äldre juniorklasserna i Bauhaus Cup säsongen 2021-2022.

Slutställning Bauhaus Cup 2021-2022

D 19-20
1. Tove Ericsson, Hudiksvalls IF 321
2. Märta Rosenberg, Duveds IF 289
3. Lisa Eriksson, Strömnäs GIF Skidklubb 271
4. Therese Patomella, Gellivare Skidallians IK 231
5. Ida Nilsson, Bergeforsens SK 230
6. Hanna Lundberg, Luleå Gjutarens IF 227

H 19-20
1. Måns Skoglund, Täby IS SK 321
2. Edvin Anger, Åsarna IK 289
3. Carl Rune, Täby IS SK 242
4. Sander Krouwel, Stora Tuna IK SK 236
5. Jens Junes, IFK Umeå 217
6. Erik Larsson, IFK Mora SK 208

D 17-18
1. Alva Isaksson, Sävast Ski Team IF 309
2. Malin Oskarsson, IFK Mora SK 305
3. Nora Bråmer, IFK Mora SK 268
4. Erica Lavén, Täby IS SK 257
5. Elin Näslund, Vårby IK 253
6. Jonna Persson Kjellgren, Järpens SK 219

H 17-18
1. Erik Bergström, Rehns BK 321
2. Elias Danielsson, Högbo GIF 293
3. Hugo Nilsson, Hudiksvalls IF 278
4. Anton Grahn, IFK Mora SK 275
5. Bosse Lövgren, Falu IK Skidklubb 265
6. Viking Olsson, Hägglunds Ski Team SK 219

Komplett slutställning finns här.

I den sammanlagda cupen delas priser ut enligt följande för tjejer och killar:
1. 5 000 kr
2. 3 000 kr
3. 2 000 kr

Mest lästa
Bli medlem nu