SM-guld till Umeå i ett snöigt Skövde

av Olof Axelsson • 05.02.2023
Förhandsfavoriterna IFK Umeå gjorde ingen besviken och bärgade guldet framför Piteå Elit. Anna Dyvik förde sitt IFK Mora till ett brons på ett snöigt Billingen i Skövde.
Förhandsfavoriterna IFK Umeå gjorde ingen besviken och bärgade guldet framför Piteå Elit. Anna Dyvik förde sitt IFK Mora till ett brons på ett snöigt Billingen i Skövde.

Segermarginalen blev till slut 15 sekunder för laget bestående av Magdalena Nilsson, Elina Rönnlund och Linn Sömskar. De två sistnämnda som tidigare i veckan vann sina första individuella SM-guld lyckades nu alltså säkra ytterligare en medalj i och med den klassiska stafetten.

På andrasträckan mäktade Elina Rönnlund med att få en lucka in mot stadion och vid växling skiljde det fem sekunder ner till Lisa Vinsa som klappade handen i ryggen på Sofia Henriksson som skulle ta sig an sistasträckan för Piteå. Henriksson som nyligen kommit tillbaka från en skada gjorde en stark sistasträcka efter sitt brons i gårdagens individuella masstart, men lyckades inte ta ikapp Linn Sömskar som tycks vara i glimrande form 

För Piteå var Lisa Ingesson tillbaka i tävlingsspåren och övertygade när hon fick förtroendet på förstasträckan.

IFK Mora bestående av Emma Björklund, Emma Lindberg och Anna Dyvik var nöjda bronsmedaljörer. 

Fullständig resultatlista:

Stafett 3×5 km

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Missade säsongen men fann kärleken

    För ett år sedan vid den här tiden vann hon Summit2Senja efter att först ha segrat i Birken. Den här vintern förlorade hon i princip hela säsongen på grund av utmattningssyndrom. Men istället fann hon kärleken – genom en fullständigt osannolik historia.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    25.03.2025
  • Tillbaka i Ski Classics – utmanar Ebba och Stina

    av Max Östlund
    25.03.2025
  • Nu kommer Ebba och Stina att mötas igen

    av Max Östlund
    25.03.2025
  • Hyllningen till sambon – Nu kan Nykvist göra Nilsson sällskap

    av Max Östlund
    24.03.2025
  • Det går att slå Klæbo – så slutade totalen för herrarna

    av Max Östlund
    24.03.2025