Ebba Andersson jublar över guldet på tremilen vid VM i Planica. I helgen kör hon och damerna fem mil på världscupen i Oslo.
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Svenska herrarna tvåa i Toblach
Det svenska herrlaget med Eric Rosjö, Calle Halfvarsson, Johan Häggström och Edvin Anger slutade två efter Italien som fick vinna på hemmaplan. Norge 1 blev trea före Norge 2.
Det svenska herrlaget med Edvin Anger, Johan Häggström, Calle Halfvarsson och Eric Rosjö efter andraplatsen i Toblach
Edvin Anger, 17:e i gårdagens tio fritt, skulle provas på sistasträckan inför VM. Anger som gick ut i tätklungan på sistasträckan, förvaltade förtroendet på bästa sätt när han förde Sverige till en andraplats.
– Det var något utöver det vanliga, sa Edvin Anger själv om sistasträckan i Viaplays sändning och skickade lite extra kärlek till vallateamet.
– Jag sa bara att jag älskar dem och att de gjort ett fantastiskt jobb idag.
Innan dess hade alla svenska herrar hängt med bra och till och med övertygat på sina sträckor. Både Rosjö och Halfvarsson som varit lite formsökande fick bra besked i och med dagens stafett. Hur laget formeras till VM återstår att se, dagens lopp gör inte uttagningen lättare för den svenska landslagsledningen.
William Poromaa fanns inte med i dagens stafettlag utan har istället prioriterat träning på hög höjd. Poromaa som utifrån prestationerna den här säsongen borde vara given i ett svenskt lag.
– Vi får se om han klarar av att slå sig in i laget, sa Johan Häggström med glimten i ögat till Viaplay efter loppet.
I det norska laget saknades Johannes Hösflot Kläbo. Harald Östberg Amundsen var istället avslutare i det norska förstalaget.
Pallplatsen var Sveriges första i stafett på herrsidan sedan 2017.
Hela resultatlistan finns här: