Sverige på skör tråd – Anger revanscherade

av Max Östlund • 05.03.2025
Sverige hängde på en skör tråd under herrarnas kval till sprintstafett.
Sveriges herrlag var nära att missa finalen i sprintstafetten efter en tuff start i kvalet. Edvin Anger klev då fram och räddade laget med en stark insats, vilket säkrade en tolfteplats och en plats i finalen.

De svenska herrarna hängde på en skör tråd i sprintstafettens herrkval. Oskar Svensson blev inkastad i sprintstafetten tidigt under onsdagsmorgonen efter att Calle Halfvarsson vaknat med förkylningssymptom.

Oskar Svensson startade stabilt men korsade mållinjen med en grimas och såg inte helt nöjd ut. Fransmannen Jules Chappaz var snabbaste man i herrkvalets första ben och hela 12,64 sekunder före Oskar Svensson som slutade på sextonde plats. Då femton lag går vidare till final vilade allt ansvar i Edvin Angers händer. Erik Valnes öppnade starkt men var drygt två sekunder bakom Chappaz.

Sverige sextonde inför andra benet

Det slog gnistor om Edvin Anger ut från starten. Det var med ordentlig kraft i stavtagen och bra bett under skidorna som Anger kunde revanschera sig och det svenska laget. Sverige slutade till sist på tolfte plats efter att Edvin Anger haft sjätte bästa tid.

– För Oskars del handlar det mycket om materialet idag, säger landslagstränare Anders Högberg till Viaplay efter herrkvalet.

Oskar Svensson bekräftar att det delvis handlar om sämre glid.

– Jag skulle tro att jag väljer fel skidor, jag ska inte skylla på det men det är det föret där det är svårt att välja, sa Oskar Svensson.

Förhandsfavoriterna Norge med Erik Valnes och Johannes Høsflot Klæbo var överlägsna på hemmaplan i Granåsen, Trondheim. Norrmännen var drygt fyra sekunder före Finland.

Ristomatti Hakola och Lauri Vuorinen höll den finska flaggan högt och kunde revanschera det finska vallateamet efter damernas kval.

Läs även: Sprintledaren chockade under stafettkvalet – sågade materialet

Top 3, Kval Sprintstafett, herrar, VM Trondheim.

  1. Norge
  2. Finlande
  3. Frankrike
  4. Tjeckien
  5. Schweiz
Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Talangen med fullträff i Otepää

    Idag kördes den sista individuella tävlingen i IBU-cupen för den här säsongen. Sprint stod på schemat och då slog 20-åriga talangen till med ett topplopp.
    av Maja Eriksson
    14.03.2025
  • Förkylningssymptomen slår till igen – Reser hem från Oslo

    av Pressmeddelande
    14.03.2025
  • ”Är idiotiskt” – Förbannad på FIS

    av Ingeborg Scheve
    14.03.2025
  • Fantastiskt, Jakov Fak

    av Max Östlund
    13.03.2025
  • Hanna Öberg är i form alltså! – Tvåa i Pokljuka

    av Max Östlund
    13.03.2025